Pes, nejlepší přítel člověka. Ale jaké plemeno vybrat k dítěti?

od Michaela Romanová
0 komentář
pes

Každé dítko si přeje mít doma nějakého domácího mazlíčka, což je pochopitelné. Pokud máte dům, je pes jasnou volbou, nicméně častokrát je pořizován také do bytů. Pokud si chcete do rodiny pořídit pejska, je nutné zvážit mnoho faktorů, jako je například jeho velikost, životní styl rodiny a také náročnost pejska.

Vlastnosti rodinného psa

Bez ohledu na to, zda se jedná o čistokrevného psa nebo voříška, vám tyto tři faktory mohou pomoci vybrat dobrého rodinného psa:

  1. Temperament – K dítěti je potřeba pořídit pejska s klidnou a příjemnou povahou. Klidnější pes dokáže vytvořit silné pouto a být tak skvělým společníkem pro vaše dítko.
  2. Velikost – Nikde není jasně dáno, jak konkrétní velikost psa ovlivňuje děti. Na velikost je třeba se dívat ve vztahu k temperamentu i úrovni energie. Někteří větší psi bývají učenliví, zatímco jiní, menší psi, mohou být vznětliví.
  3. Úroveň energie – Tento faktor se vztahuje na životní styl vaší rodiny a toho, co můžete psovi nabídnout. Pokud nedokážete uspokojit potřeby psa, může jeho nadbytek energie vést k problémům s chováním v budoucnu.

Otázky před pořízením pejska

Pokud si pohráváte s otázkou, zda pejska opravdu pořídit, je nutné si předem položit těchto 5 otázek:

  1. Je pes bezpečný pro všechny členy rodiny?
  2. Jakou má pes úroveň energie?
  3. Jakou trvalou péči bude pes vyžadovat?
  4. Jaké věkové rozmezí hledáte?
  5. Bude tento pes vycházet s ostatními domácími zvířaty?

Jaká jsou tedy nejlepší plemena vhodná k dětem?

Voříšek z útulku

Nemusíte přemýšlet jenom o čistokrevných plemenech, která už tak našponovaný rodinný rozpočet poznamenají.  Smíšená plemena často poskytují vlastnosti více ras. Pokud si vezmete voříška z útulku, nejenom, že uděláte dobrý skutek, ale také uvolníte místo pro dalšího opuštěného pejska. Navíc pracovníci v záchranné stanici ví o vámi vybraném pejskovi naprosto vše, nebo můžou poradit, který je nejvhodnější k adopci do rodiny s dětmi.

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je sebevědomý, chytrý, milý a věrný pes. Není agresivní a je nesmírně trpělivý, což je k dětem skvělá volba vlastností. Nicméně potřebuje spoustu pohybu, takže pokud bydlíte na bytě, počítejte s tím, že budete muset často chodit na procházky. Nejraději má hry s frisbee. Také jej budete muset dvakrát týdně kartáčovat.

pes

Zlatý retrívr je přátelský a vyloženě rodinný pes. (foto: 123RF)

Labrador

Jedná se o jedno z nejoblíbenějších psích plemen, a to z dobrého důvodu. Labrador je hravý, trpělivý, milující, ochranitelský a spolehlivý. Další předností labradorů je, že jsou vysoce inteligentní a dobře snášejí výcvik.

Vyžadují hodně pohybu, takže se ujistěte, že mají dostatek prostoru k běhání a hraní. Tito přívětiví psi dobře vycházejí s ostatními zvířaty a prakticky s každým, koho potkají, a navíc jejich krátká srst znamená, že k udržení čistoty a zdraví jim stačí jen týdenní česání. Labradoři však línají, takže byste měli být připraveni na pravidelné čištění jejich srsti.

pes

S labradorem do rodiny nikdy nešlápnete vedle. (foto: 123RF)

Pudl

Pudl se vyznačuje nejenom výraznou srstí, ale také svou chytrostí a jemností. Toto hrdé a elegantní psí plemeno je starostlivé a věrné – a jen málokdy otrávené nebo znuděné. Můžete si pořídit jak miniaturního, tak většího pudla, záleží na vašich podmínkách a prostorech. Jejich výhodou je, že málo línají, tudíž jsou vhodní i k dětem s alergiemi. Vyžadují ale opravdu pravidelnou péči.

pes

Pudlíka si každé dítě zamiluje. (foto: 123RF)

Irský setr

Irský setr, známý svou červenou srstí, je hravý a energický, miluje pobyt mezi lidmi a dobře si hraje s dětmi. Toto plemeno je prakticky závislé na rodině a nesnáší být samo. To znamená, že se nejlépe chová, když je obklopeno svými blízkými. Tento pes potřebuje hodně pohybu a hodí se k energickým dětem. Snadno jej dokážete vycvičit, jelikož je opravdu chytrý. Má delší srst, proto bude vyžadovat pravidelné kartáčování.

pes

Irský setr je lovecký pes, ale ve vaší rodině se hned zabydlí. (foto: 123RF)

Vybrali jste si?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrůstat mezi zvířaty? Výhody soužití dětí a domácích mazlíčků

Když nejste doma, váš pes zlobí. Co s tím? Dejte svému mazlíčkovi, co si zaslouží!

Mohlo by se vám také líbit: