Dětský kašel je prevít. Znáte všechny jeho druhy?

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
dětský kašel

Dětský kašel je jedním z velkých strašáků asi každého rodiče. Když se uprostřed noci začne z pokojíčku vašeho drobečka ozývat kašel, hned se vám hlavou začnou honit otázky, jaký je to kašel? Je vlhký? Nebo naopak suchý? Po jakém sirupu musíte sáhnout? A je potřeba hned upalovat k doktorovi?

Není kašel jako kašel

Že není kašel jako kašel ví asi každý. Někdy jde jen o slabé pokuckávání, jindy už se nám dítě kašlem dáví, budí se ze spaní, či naopak právě kvůli kašli vůbec nemůže usnout. V každém případě je na místě dětský kašel nepodceňovat. Kašel totiž může být varovným signálem nějaké vážnější choroby, zrovna tak ale může být pouze zdánlivě banálním dozvukem již odcházející nemoci.

Jaký kašel může dítě potrápit?

Většina rodičů dokáže rozeznat kašel suchý a vlhký. To je potřeba už kvůli volbě léků, protože na každý typ kašle funguje jiný druh sirupu. Vlhký kašel se pojí k vykašlávání hlenů, což je u vlhkého kašle potřeba, zatímco ten suchý kašel je dráždivý a vyčerpávající a naopak je dobré ho tlumit.

dětský kašel

Kdy je potřeba rychle navštívit lékaře a kdy kašel zvládnete vyléčit sami?

Laryngitida se schovává za štěkavý kašel

Začne-li kašel vašeho dítka připomínat štěkot psa, pravděpodobně se jedná o laryngitidu. Nejčastěji se objevuje u batolat a dětí předškolního věku, výjimečně ale může potrápit i starší děti. Laryngitida působí hrozivě, protože se dítě kvůli neustálému kašlání nemůže pořádně nadechnout, kvůli tomu je vyděšené, často spustí pláč a tím svůj stav ještě zhorší. Zabírá na ni studený vzduch, ale u malých dětiček, nebo u skutečných potíží s dýcháním, je určitě na místě zavolat sanitku nebo vyrazit na pohotovost, kde dítěti podají kortikoidy.

Co když se ozve sípání?

Může se stát, že vaše dítě začne při kašli vydávat vysoké, pisklavé zvuky a to zejména při výdechu. Tehdy se může jednat o astmatický záchvat, kdy je v každém případě na místě obrátit se na doktora.

Dávivý kašel se zase vrací

Většina rodičů žije v domnění, že dávivý neboli černý kašel je temnou minulostí, bohužel se ale poslední roky opět vrací a nejčastěji se objevuje mezi dětmi napříč všemi věkovými kategoriemi. Očkování proti němu nechrání úplně na 100 % a nedokáže ochránit napořád. Nejvíce ohrožuje nejmenší, ještě neočkované dětičky. Mezi typické projevy dávivého kašle patří krátké záchvaty silného kašle, které doprovází obtížné nadechování se. Kašel může připomínat kokrhání, někdy nutí k dávení či dokonce až ke zvracení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak řešit zánět středního ucha u dítěte a jak mu předcházet?

U školáků je dostatek spánku nesmírně důležitý

Mohlo by se vám také líbit: