První třída – zkouška pro rodiče i děti

od Helena Syslová
0 komentář

Se začátkem nového školního roku mají mnozí rodiče i děti obavy z toho, jak společně školu zvládnou. Nejvíce strachu mají všichni ze vstupu do první třídy. Jedná se o jednu z největších životních změn a každý rodič by chtěl, aby jeho dítě bylo ve škole spokojené a úspěšné již od samého začátku. Začátek školní docházky není jen o pořízení školních pomůcek, ale hlavně o přípravě dítěte na tuto změnu.

Co vše se pro dítě změní

Škola se pro dítě stává první velkou povinností. Ve školce se z převážné části bavilo a hrálo si, nyní si má zvykat na pevný režim a větší množství povinností. I když si dítě ve školce vybudovalo určité návyky, ve škole se očekává, že se dokáže po daný časový úsek soustředit, bude samostatné, ochotné spolupracovat a respektovat daná pravidla. Nároky jsou kladeny i na grafomotoriku, tedy na nacvičování psaní a kreslení. Dítě bude muset respektovat pevně daný program a přesně poslouchat pokyny učitele. Mnohé děti mají problém s přizpůsobením se přísnějšímu režimu.

product-459223-zavesny-kapsar-kocicka-svetle-modra

Jak malému školákovi pomoci

Máte pocit, že školní nároky jsou na vaše dítě příliš velké? Pak se snažte prvňáčkovi co nejvíce pomoci. Ještě před zahájením školní docházky dítěti vysvětlujte, že se ve škole nemá čeho obávat, připravujte ho na to, co ho čeká – třeba formou hry na školu. Zdůrazněte to, co by právě vaše dítě mohlo zajímat a bavit a zvyšujte jeho sebevědomí. Pořiďte školní tašku a pomůcky podle vkusu dítěte. Pak stále motivujte a působte pozitivně. Dítě chvalte a stále projevujte o jeho činnost zájem. Mějte na paměti, že malý školák se rychle unaví a potřebuje dostatek prostoru na odpočinek a hru. K učení přistupujte s dítětem společně a snažte se spolupracovat s učiteli.

První neúspěchy neznamenají konec

Na začátku školní docházky i v pozdějších letech se může stát, že se dítě do školy přestane těšit a odmítá ráno vstávat, vymlouvá se na nemoc a podobně. Pokud má velké adaptační problémy prvňáček, je vhodné poradit se s odborníkem. Začít můžete s učitelem, poradí vám i psycholog v pedagogicko – psychologické poradně, který navíc může v odůvodněných případech doporučit dodatečně odklad školní docházky. Je-li příčinou nechuti ke škole neúspěch, je potřeba hledat konkrétní příčiny a řešit je – i zde svou radou pomůže odborník.

Mohlo by se vám také líbit: