Pojem střídavá péče nabyl na kontroverznosti a stále se zvyšuje. Proč byla vlastně ustanovena? S nárůstem rozchodů a rozvodů se zvyšoval počet otců, kteří měli malý nebo nulový kontakt se svými dětmi, a to i přesto, že chtěli a žádali o něj. Novelou se dala šance otcům na trávení delšího společného času se svými potomky. Je to ale ve všech případech takto dobré? A pro koho vlastně?
Každý rozchod představuje zátěžové období, a to pro všechny zúčastněné strany. Ať jste ten, kdo ve vztahu zůstat chtěl nebo ten, kdo si přál odejít a nepokračovat. Ano, je to těžké. Ale ve vztazích, kde zůstávají děti, je to znatelně obtížnější. Bohužel v dnešní době je tento stav čím dál tím častější. Po rozchodu anebo rozvodu nastává zásadní otázka; kdo, kdy a jak bude o děti pečovat?
Jak probíhá střídavá péče?
Nejčastější model střídavé péče je tzv. padesát na padesát. Děti jsou jeden týden u své matky, další týden u svého otce. A takto je to stále dokola. Toto střídání domácnosti s sebou nese řadu obtížností, předně pro děti. Rodiče je ale často zcela ignorují, bohužel.
Mnohdy se stává, že tento model zcela dodržován není. Někdy je dítě jeden týden u matky, další týden u prarodičů, poté u nových partnerů svých rodičů, a dítě tak naprosto ztrácí kontrolu a je přetěžováno. Uvědomte si, že čas, po který máte své dítě vyhrazené, byste měli maximálně věnovat jemu.
Co každé dítě potřebuje
Pro správný vývoj každého jedince je důležité stabilní zázemí a kontakt s oběma rodiči. Pokud je ale kontakt dysfunkční, jeho růst a psychický vývoj je tím narušený. Každé dítě potřebuje svůj domov, kde se bude cítit bezpečně, a tento domov mu nebude neustále měněn.
Zásadní také je, aby spolu rodiče i po rozchodu dokázali konstruktivně komunikovat, domlouvat se a společně umět řešit nastalé situace a případné problémy. Pravidla by u obou rodičů měla být stejná. A zároveň, velmi důležitý bod, ani jeden rodič by před dítětem o druhém rodiči neměl mluvit negativně ba ho dokonce pošpiňovat. Ať už se rodiče dohodnou na jakékoli péči, je potřebné se vždy přizpůsobit dítěti a své ego nebo potřeby dát do ústraní.
Kdy může střídavá péče fungovat?
Střídavá péče může fungovat pouze tehdy, když rodiče bydlí nedaleko sebe. To znamená, že dítě musí navštěvovat stejnou vzdělávací instituci, mít stejné zájmové kroužky a vídat se se svými přáteli.
- Dítě, které putuje mezi dvěma domácnostmi by na to mělo být věkově a psychicky zralé. Být týden bez jednoho z rodičů pro něj nesmí představovat problém nebo trauma. Toto zcela vylučuje kojence, batolata a děti v předškolním věku jsou na individuální zvážení.
- U obou rodičů by měl fungovat stejný nebo minimálně podobný režim a pravidla.
- Střídavá péče musí být v souladu s dobrými úmysly rodičů, pokud ji ale někdo bere, že se tak mstí druhému, úspěšně fungovat nemůže a následky ponese předně dítě.
Negativní dopady střídavé péče
Největším negativním jevem u těchto dětí bývá, že nemají pocit bezpečí, zázemí a svého domova, který tak nutně potřebují. Pokud má dítě navíc v každé domácnosti jiný režim a pravidla, dochází nejen ke zmatečnosti, ale posléze i na využívání celé situace. Děti se nedokážou rychle zorientovat a přizpůsobit se vždy dle toho, kde zrovna jsou.
- Rodiče často z pocitu viny své děti podplácejí, aby k nim chodilo rádo nebo dokonce raději než k druhému rodiči a ono si pak vlastně materiálních věcí přestane vážit.
- Další problém nastává i tehdy, pokud spolu rodiče nedostatečně komunikují, nepředávají si informace, například o povinnostech ve škole a dítě pak může zaostávat, něco mu chybět a stane se terčem špatného zájmu.
- Děti se často nedokážou dobře sžít s novými partnery (a mnohdy i oni s dětmi) a trávení polovičního času s nimi tak pro ně může představovat akorát jen stres.
- V případě, že dítě má silnější citovou vazbu k jednomu z rodičů, takovéto dlouhé odluky pro něj mohou být velice traumatizující. Může se vyvinout úzkost a další psychické poruchy.
Ideální by byl případ, kdy dítě bydlí stále v jednom bytě a střídají se u něj po týdnu rodiče. Pro každého to však nemusí být finančně únosné. Aby každý z rodičů měl své bydlení a do toho společně platili třetí, kde pečují o dítě. Pokud bývalé partnery dělí větší vzdálenost a dítě tak tráví několik hodin v autě, na celkové situaci to nepřidá. Nehledě na to, pokud musí například navštěvovat jiné školy.
Naprosto klíčovým faktorem je společná domluva, která se odvíjí od potřeb dítěte, ne matky a ne otce. Ať již vztah dopadl tak či tak, dítě je to poslední, které nese vinu a lásku a bezproblémovost rodičů teď potřebuje více než kdy jindy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Střídavá péče funguje jen za určitých podmínek
Jak se dítě vyrovnává s rozvodem rodičů