Děti milují Vánoce a většinu věcí, které k nim patří. Vánoční tradice jsou neodmyslitelnou součástí Štědrého dne, proto byste s nimi měli své nejdražší patřičně seznámit. Jaké jsou nejlepší vánoční zvyky pro děti?
Vánoční svátky jsou pro mnoho dětí pohádkovým obdobím, ve kterém ožívají jejich fantazie a sny. Rády si hrají, a proto je pro ně řada vánočních zvyků jako stvořených. Ukažte jim některé z nejzajímavějších vánočních tradic a pomozte jim zpestřit to dlouhé, únavné a nudné čekání na Ježíška. Společné zdobení stromečku je základ, ale co dál? Máme pro vás několik tipů.
Pohádka o zlatém prasátku
Podejte starou známou tradici v novém kabátě. Vyprávějte svým dětem pohádku o zlatém prasátku. O tom, jak se naši předci postili a kdo byl opravdu poctivý, tomu se ukázalo zlaté prasátko. Samozřejmě nemůžete nutit své děti, aby nejedly, ale rozhodně jim můžete slíbit, že zlaté prasátko uvidí, když nebudou na Štědrý den zbytečně mlsat, ujídat cukroví nebo čokoládové ozdoby ze stromečku. Večer u rozsvíceného stromku najdete po stěnách společně jistě spoustu odlesků – a jaká bude jejich radost, když to „zlaté prasátko“ opravdu uvidí!
Pouštění skořápkových lodiček a lití olova
O pouštění lodiček a lití olova jsme napsali, že jsou osvědčeným způsobem, jak děti na Štědrý den zabavit. Ale co jim u toho vyprávět? U oblíbeného pouštění lodiček jde vlastně o věštbu – komu zůstane lodička nejdéle nad vodou, bude mít dlouhý a šťastný život. Komu lodička pluje na volnou vodu, vydá se na cesty, komu odpluje ke kraji nádoby (nejlépe lze využít lavor nebo větší hrnec), ten zůstane doma a nečeká ho žádná dlouhá či náročná cesta. Při lití olova si pak může věštit z odlitého tvaru každý sám – má nám napovědět, co nás čeká a nemine v příštím roce, a co nám nový rok vlastně přinese. Sada k lití olova je běžně k dostání a stačí jej jen roztavit ideálně v litinové nádobě na sporáku, a jakmile je tekuté, vlít jej do nádoby se studenou vodou. Olovo nechte ve vodě vychladnout zhruba 5 minut.
Rybí šupina pod talířem
Při přípravě štědrovečerního stolu nezapomeňte pod talíře položit šupiny z kapra. Kdo při slavnostní večeři najde pod svým talířem šupinku, toho čeká hojný a bohatý rok – po celý rok bude mít dostatek peněz. Vaše děti budou mít jistě radost, že se jim penízky střádané na hračky nerozkutálí, když si šupinu dají do své kasičky nebo do peněženky mezi mince. Ponechat si ji tam mají ale až do příštích Vánoc – jen tak bude šupina peníze držet svým kouzlem v peněžence.