Vybíráme hudební nástroj

od Lucie Cermanová
0 komentář

Možná jste si u vašeho malého dítěte všimli, že velmi pozitivně reaguje na hudbu. Zkuste tyto vlohy rozvinout, vybrat s ním hudební nástroj a vydat se spolu s ním na cestu do tajů not a houslových klíčů. Jaký instrument zvolit a v kolika letech začít?

Už  z článku “Jak dítě motivovat ke hře na hudební nástroj” víme, že nadání u naší ratolesti je vhodné rozvíjet. Zezačátku by se mělo jednat o nástroj, který je po ruce, není náročný na učení, tvorbu tónů a u kterého se brzy dostaví úspěch v podobě odehrané skladby.

Instrumenty pro nejmenší

Na zobcovou flétnu se může učit malý žáček od 4-5 let, i když naleznete kurzy již od 3 let. Tento nástroj patří mezi nejvhodnější pro nejmenší. Nejenže se naučí správně dýchat, ale i s dechem hospodařit. Nemluvě o podpoře vztahu k hudbě.

Pokud začne se zobcovou flétnou, neznamená to, že musí zůstat u dechových nástrojů. Po pár letech může vaše dítě pokračovat třeba s klavírem, kde hra také není příliš složitá. Hra na kytaru se doporučuje cca od 8-9 let, kdy už žák dokáže “obejmout” nástroj. Oblíbeným nástrojem jsou i housle. Hra na ně je již složitější, vyžaduje dobrý hudební sluch a pořádnou dávku svědomitosti. Na housle můžete začít hrát od 6 let, stejně jako na akordeon, nástroj, jehož obliba v posledních letech opět stoupá. Další populární nástroj bicí se vyučuje od 8 let.

Další kritéria výběru

Než se spolu s vaším dítětem rozhodnete pro nějaký hudební nástroj, je třeba se předem na něj informovat. To znamená, kolik bude stát jeho pořízení (případně půjčení), péče o něj, u některých (jako klavír) je třeba zvážit i požadavky na prostor. Nakonec zůstává otázkou, kdo a jakým způsobem bude hru na nástroj vyučovat. Některé učební metody jsou možné již v předškolním věku, kdy není zapotřebí znalost čtení.

Určitou představu výuky můžete získat na internetu, kde naleznete ukázky vyučovacích hodin a jednotlivé nástroje. Nejdůležitější je, aby si vztah k nástroji dokázalo získat vaše dítě, které na něj bude hrát. I tak bude potřebovat vaši menší či větší podporu.

Pokud byste chtěli tento proces výběru pojmout vědecky, můžete se informovat na “Ben-Tovim/Boydovu metodu výběru hudebního nástroje” (podle autorů, úspěšné flétnistky a učitelky hudby Atarah Ben-Tovimové a lingvisty Douglase Boyda).

Mohlo by se vám také líbit: