Jak bojovat s opruzeninami

od Bc. Lucie Drahošová
1 komentář

Opruzeniny potrápí naprosto každé malé dítě. Důležité ale je, aby občasné drobné zčervenání kůže nepřešlo v dlouhodobé krvavé boláky. Proto je potřeba již od narození miminka dodržovat preventivní opatření, volit správnou péči, ale také používat správnou kosmetiku.

Kde všude můžete najít opruzeniny

Když se řekne opruzeniny, jistě vás nenapadne nic jiného, než začervenání kůže v oblasti třísel a zadečku. Opruzeniny ale mohou vznikat na celé řadě dalších míst, především všude tam kde má miminko kožní záhyby (faldíky). Zde se kůže hodně potí a snadno dochází k jejímu zapaření. U malých miminek je to často pod krkem, kde se miminko také neochotně nechává umývat, v podpaží, loktech, za kolínky, ale i v dalších záhybech na nožkách. Rozsáhlejší opruzeniny pak mohou vzniknout kdekoliv pod plenkou, pokud je miminko delší dobu v mokré pleně.

Jak bojovat s opruzeninami

Ideální prevencí a prostředkem k likvidaci opruzenin je mytí. Nemusí to ale nutně znamenat každodenní koupání miminka. Stačí nejcitlivější místa každý den umýt vlhkou žínkou nebo vlhčeným ubrouskem a pečlivě osušit. Při přebalování je pak prospěšné nechat miminko na chvíli rozbalené, bez plenky, aby se zadeček mohl větrat. Poté je vždy potřeba natřít jej ochrannou mastí.

Jakou kosmetiku volit?

Proti opruzeninám jsou nejběžněji používány mastičky bepanthen, rybí mast nebo bylinné masti, které jsou všechny vhodné. Nejvíce záleží ale na reakci vašeho miminka, co mu bude (respektive hlavně nebude) vyhovovat. Čemu byste se ale vždy měli vyhnout, je vazelína nebo zásyp. Ty totiž mohou v plence tvořit hrudky, které dětskou pokožku mechanicky odírají a působí tak více škody než užitku.

Při volbě krémů a mastiček věnujte pozornost jejich složení. Ochranu a prodyšnost zabezpečí oxid zinečnatý, hojivý je zase třeba rybí tuk, který obsahuje vitamin D. Naopak nevhodný je alkohol, parabeny nebo barviva. Ty by dětská kosmetika obsahovat neměla.

Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

Karolína Kuráková 5. 4. 2017 - 12:39

Ja jsem prave zacala testovat kremik Trio D-PanthenOl a musim rict, ze jsem z nej nadsena :) male se zadeček krasne hoji a je strasne jemny a krasne se roztira : muzu ho s radosti doporucit :)

Comments are closed.