Zabavte vánočními zvyky sebe i děti

od Kachlíková
0 komentář

Také si vzpomínáte na zvyky a obyčeje, které jste dělávali doma, když jste byli malí? Dětem z krásných zážitků utkví v paměti hodně, navíc pak budou stejné zvyky ukazovat svým dětem. Naučte je nejrůznější vánoční zvyky a zpříjemněte si nimi Štědrý den.

Lití olova

Tento hokus-pokus baví všechny generace i pohlaví. Je zajímavé sledovat, co vznikne za obrazec a pak nápady dětí, co by to mohlo představovat. Pokud je výtvor hezký, můžete si ho uschovat na památku.

Vychytávkou, kterou využívá každoročně spousta rodin je sada k lití olova, která se dá sehnat v obchodech, nebo e-shopech. Obsahuje lžíci, olovo, hořák, sirky, výklad tvarů a návod. Cena se pohybuje kolem 250,–Kč – 300,–Kč. Obměnou může být nalít do vody rozpuštěný vosk, který také tvoří různé tvary.

Pouštění lodiček

Další tradice, která baví všechny děti. Stačí jednoduše naplnit půlky skořápek vlašských ořechů voskem a kouskem knotu a lodičky pak pouštět v lavoru, velké míse, nebo v umyvadle. Lodička, která se drží u kraje znamená, že se její majitel bude příští rok zdržovat převážně doma, naopak cestovat bude ten, jehož lodička se hýbe směrem doprostřed.

Kapří šupina

Pokud budete zpracovávat kapra, nezapomeňte na šupinu. Tu si pak dejte pod talíř při Štědrovečerní večeři a následně uschovejte do peněženky. Peníze se vás budou celý příští rok držet.

Jmelí

Už teď můžete zakoupit svazky jmelí. To pak pověste nad dveře a polibte se pod ním svou partnerkou. Jmelí má přinést upevnění a sílu vašemu vztahu, stejně jako jmelí vydrží přežívat venku i tuhou zimu.

Okrájení jablka

Tento zvyk dělávají svobodné dcery. Úkolem je okrájet jablko „jedním tahem“ a slupku pak hodit přes rameno. Písmeno, které slupka vytvoří je počátečním písmenem budoucího partnera dívky.

Rozkrojení jablka

Rozkrojíte-li jablko, zjistíte, jestli vás čeká pevné zdraví, nebo občasná nemoc. Zdraví zaručuje zdravé jablko s hezkou hvězdičkou tvořenou jádřincem, nemoc neduživý jádřinec nebo asymetrická hvězdička.

Krmení zvířat

Velmi starý a tradiční zvyk je krmení veškerých zvířat doma dříve, než dostane najíst hospodář. Je potřeba nasytit a napojit zvířata venku i doma a až pak můžete začít večeřet. Pokud zvířata nemáte, můžete nakrmit venkovní ptactvo, kachny, nebo zajít do útulku, máte-li nějaký poblíž. Tento zvyk má zajistit dobré daření se celému hospodářství pro nadcházející rok.

Ať se vám vánoční zvyky vydaří, užijte si při nich spoustu radosti a dětem nezapomeňte vysvětlit, proč se daný zvyk dělá.

Mohlo by se vám také líbit: