5 tipů, jak mluvit s vaším teenagerem o drogách a alkoholu

od Jakub Wittka
0 komentář

Přijde čas, kdy se vás vaše dítě na drogy a alkohol zeptá. Pokud ještě nevíte, jak byste v tomto případě reagovali, následující článek vám přinese pár tipů, jak vše zvládnout se vztyčenou hlavou. 

Než se pustíte do debaty na toto téma, buďte si jisti, že o něm víte vše, na co by mohla přijít řeč, jinými slovy, buďte informovaní. Pokud chcete vést rozhovor mající pozitivní vliv na vnímání návykových látek vaším potomkem, poučte se sami o všech možných typech drog a jejich nebezpečí. Pro vaše dítě totiž může být svět drog a alkoholu plný mystifikace, proto byste měl všechny jeho otázky zvládnout uvést na pravou míru.

Dalším pravidlem, které vám usnadní komunikaci, je vystihnout čas, kdy si se synem či dcerou vážně promluvit. Mezinárodní výzkumy poukázaly na to, že s alkoholem a drogami začínají děti experimentovat v průměru kolem dvanácti let věku. Když se proto naskytne v tomto věku příhodný čas, nebo pokud dítě samo začne mluvit o návykových látkách, buďte připraveni a nebojte se začít mluvit na rovinu.

happy child drinks non alcoholic drinks out of a beer glass and enjoys the drink with a slice of lemon

 

Nejen že musíte svému potomkovi vysvětlit, jak se věci mají, zkuste mu i naslouchat. Až vystihnete správný čas, kdy jste oba dva svolní rozumné řeči na toto téma, začněte se opatrně ptát, později se však nebojte vytáhnout otázky tipu „Co víš o drogách?“ nebo „Zkoušel/a jsi už někdy alkohol?“. Vše udržujte v neformální a maximálně klidné atmosféře a sami možná budete žasnout, co vše už vaše dítě o tomto tématu ví.

Až bude základní rozprava o drogách za vámi, zkuste děti naučit hranicím, za které se v životě ke vztahu k návykovým látkám nesmí dostat. Je důležité, aby dítě znalo, co je ještě dobré a co už ne. Dospívající děti se často poměřují se svými vrstevníky a nechtějí před nimi vypadat jako „suchaři“. Nicméně, je to právě váš hlas, který by měl znít dítěti v hlavě, když už hranice překračuje.

Nic však není tak důležité, jako páté pravidlo – buďte pro své děti vzory. Vzorní rodiče působí na svoje děti, jako by byli prototypy muže a ženy, přejímají jejich zvyky a chování. Všechny předchozí rady přijdou vniveč, pokud před ním budete každý den popíjet z láhve pivo a pak mu kázat o tom, že pít alkohol je špatná věc.

Mohlo by se vám také líbit: