Je všeobecně známo, že cukr je zdrojem energie, jelikož se okamžitě dostává do krevního oběhu. Jenže řešit cukrem dodání dítěti energii, zdravé není. Mnohem lepší variantou je nabídnout mu i sobě glukózu. V čem je cukr pro dítě, potažmo pro člověka, nezdravý a čím ho nahradit, vám poradíme v článku.
1. Cukr způsobuje narušení chování dítěte
Přemíra sladkostí ve stravě včetně cukru vede k funkčním změnám centrálního nervového systému. Nedoporučuje se tak dávat dítěti sladkosti před spaním, protože pro něj bude velmi těžké usnout. Vysokou míru cukru v krvi také podle odborníků provázejí změny nálad, únava, poruchy koncentrace, bolesti hlavy. Dokonce i nenarozené dítě v břiše matky na cukr reaguje a může být po něm přehnaně aktivní, proto je lépe, aby se těhotná žena sladkému na noc rovněž vyhýbala a celkově to s ním nepřeháněla během celého těhotenství.
2. Narušené chuťové vjemy
Pokud jste kaši a čaj začali dítěti sladit příliš časně, nedivte se, že se vám sladkého začne brzy vehementně dožadovat. Dítě od šesti měsíců (od začátku zavádění příkrmů) by si mělo zvykat na přirozenou chuť pokrmů a slazení cukrem by mělo být vynecháno. Dítě si na sladší pokrmy zvykne a obyčejné formě mu nebudou stačit. Přitom je vše založeno jen na zvyku a vaše dítě nikterak netrpí. Pokud nebude zvyklé na přislazování, ovoce mu bude připadat dokonce velmi sladké.
3. Cukr nás zbavuje vápníku
Při požívání cukru se zároveň snižuje hladina vápníku v těle. Cukr také vyplavuje z těla dítěte vitamíny B, které se přímo účastní procesu trávení a asimilace sacharidů, tudíž je fungování celého těla dítěte svým způsobem narušeno. V důsledku toho je dítě ohroženo onemocněním kardiovaskulárního systému, kožními chorobami a cukrovkou. Mějte na paměti, že cukr zabíjí prospěšné bakterie ve střevech („nafouklý“ žaludek), proto je nepřijatelné dětské příkrmy přislazovat.
4. Cukr, imunita a zubní kaz
Bylo prokázáno, že cukr má přímý vliv na imunitní systém těla. Častá konzumace cukru vede k postupnému snižování přirozené obranyschopnosti organismu a značně zvyšuje riziko nemocnosti. Po jeho konzumaci ve velkém množství, například ve formě dortu, pečiva nebo čokolády, se odolnost těla sníží téměř 20krát po dobu asi 10 hodin. Netřeba připomínat ani to, že cukr je jedním z nejdůležitějších faktorů vedoucích k procesu tvorby zubního kazu, protože právě on podporuje růst bakterií způsobujících zubní kaz.
5. Fyzická aktivita a způsob vyžadování
Je důležité si uvědomit, že děti na rozdíl od dospělých nemají ve zvyku pravidelně jíst. Jejich chuť k jídlu se může den ode dne značně lišit. Tento rozdíl může souviset s fyzickou aktivitou. Neměli byste učit dítě na sladkosti ve snaze „zacpat díru“ ve stravě dítěte. Pokud dítě nejí dobře, neznamená to, že potřebuje častěji svačit sušenky nebo něco sladkého. Pokud je na sladké již tak zvyklé, že bez něj nemůže být, můžete u něj pozorovat dokonce návaly vzteku, když vysněné sladké nezíská. Je to reakce těla na „malou drogu“, která mu byla dosud dopřávána.
Co nabízet dítěti místo cukru?
Pokud dítěte od sladkého chcete odnaučit, postupujte v menších dávkách plánovaně, do měsíce by se vám mělo podařit navyknout jeho organismus na sladké pouze ve formě přírodního cukru. Pamatujte – děti nepotřebují cukr, potřebují glukózu. Glukóza se nachází v ovoci a zelenině. Například sušené ovoce je považováno za vynikající náhražky sladkostí, ale ani s ním to nepřehánějte, protože je ve většině doslazované. Ořechy jsou rovněž zdrojem sacharidů a jsou pro tělo neuvěřitelně zdravé díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů. Med je další alternativou sladkostí a čokolád.