Jak být s dětmi kamarádka, a přitom zůstat mámou

od Michaela Romanová
0 komentář
rodina

Asi si říkáte, že to byl vždycky váš cíl – být s dítětem kamarád a nevystavět váš společný vztah jen na rozkazech. Aby se vám svěřovalo. Aby umělo požádat o radu a nebálo se, že dostane vynadáno. Aby k vám mělo hlubokou důvěru. Abyste si zkrátka rozuměli. Jenže je to vůbec možné? A jak toho dosáhnout? Pokusíme se s vámi vytvořit nástin toho, jak takový přátelský vztah s dítětem vybudovat zcela přirozenou cestou.

Chci to mít jinak

Často si říkáme, že bychom chtěli docílit jiného vztahu s dětmi, než měli naši rodiče s námi. Zvláště, pokud byl vztah s vašimi rodiči příliš autoritativní, je pravděpodobné, že se tomu s vlastními dětmi budete chtít vyhnout. Často se totiž chceme vyvarovat jejich chyb a udělat si to takzvaně po svém. Když na tuto cestu nastoupíte, je dobré si hned zpočátku uvědomit, že v našem podvědomí jsou z dětství zakotveny velmi silné vzorce, a tudíž ne vše dokážete změnit. Přesto je dobré si stanovit svůj cíl a toho se držet.

Pokud je vaším cílem partnerský vztah

V případě, že je váš cíl jasně vytyčen, je třeba už jen najít cesty, jak k němu dojít. Než vám dáme několik tipů, zeptejte se sami sebe – jak jste si jako děti představovali vztah se svými rodiči? Co vám na jejich výchově vadilo? A co se vám naopak líbilo? Jaké zásady si chcete se svým dítětem stanovit? Čeho chcete dosáhnout? Jaké návyky u dítěte chcete především pěstovat? Zodpovězením těchto základních otázek si zkrátíte cestu přemítáním a blouděním mezi různými přístupy, kterých je ve výchově dětí celá řada.

Povídejte si na rovinu

Ono se to může zdát někomu poněkud směšné – jak si asi může dospělý povídat s dítětem na rovinu? Vždyť někdy se musí dětem zalhat. Jenže tak to popravdě řečeno není. Ono se dá mluvit s dětmi na rovinu docela jednoduše. Budou vděčné, že je netaháte za nos. Sami si musíte zvážit, o kterých tématech budete s dětmi mluvit. Pokud se vám některá budou zdát příliš ošemetná nebo citlivá, můžete dítěti vysvětlit věc velmi jednoduchou formou. Asi jediná lež, se kterou nebudou chtít jít rodiče na světlo, je to, kdo dětem dává dárky pod stromeček. Zda odhalit i toto tajemství, necháme na vás.

Neříkejte NE a vycházejte vstříc

Ono je totiž strašně jednoduché odbýt dítě slovem NE! Je to rychlejší než za ním jít a pomoci mu nějakou formou jeho přání splnit. Říkáme to zde moc na přímo? Možná ano, ale pokud s dítětem chcete vystavit přátelský vztah, je nejlepší cestou být k sobě upřímný. Pokud to jde, pomáhejte svým dětem a udělejte si na ně čas. Ocení to. Uspěchaný rodič, který nemá kam dřív skočit, jim nejlepšího kamaráda zrovna dělat nebude.

Vyslechněte je

Toto je asi nejdůležitější rada ze všech a souvisí také s časem. Pokud totiž chcete svému dítěti naslouchat, je potřeba si na to udělat čas. Čím dřív s tím začnete, tím dříve dítě pochopí, že se na vás může spolehnout a že jeho otázky a pochyby vždy vyslyšíte. Cestou k němu je pravidelné, nezávazné povídaní si, které může probíhat třeba každý večer po koupání, když se oblékáte do postýlky. Nebo na ně můžete využít každodenní procházky, kdy se na čerstvém vzduchu uprostřed přírody dokážete zplna soustředit na to, co vaše dítě říká. A nezapomeňte, je rozdíl mezi poslouchat a naslouchat.

Mějte k němu respekt

Rada na závěr? Mějte k sobě s dítětem vzájemný respekt. Jak to jako myslíme? I k malému miminku může mít rodič respekt. Znamená to mít na paměti, že se jedná o lidskou bytost se svou vlastní individualitou. Pokud se naučíte své dítě a jeho přání respektovat již od narození, uvidíte, že to bude mít ohromný dopad na vaše vztahy. A ještě připomínka – respekt neznamená, že mu budete vše dovolovat. Respekt znamená, že budete vysvětlovat a vzájemně se na věcech domlouvat. Je to sice těžší cesta, ale nese svá ovoce.

 

 

Mohlo by se vám také líbit: