Domácí repelent: Jak ho vyrobit a bezpečně se chránit před hmyzem?

od Michaela Romanová
0 komentář
domácí repelent

Komáři jsou jedni z nejotravnějších škůdců, kteří se u nás nacházejí. To je bezpochyby. Dokážou zničit každý teplý letní večer venku. Proto byste měli mít vždy po ruce repelent, který je bezpečně odpudí. Ale co když jste jej zapomněli koupit? Nevěšte hlavu, i z klasických surovin dokážete vytvořit skvělý domácí repelent. Jak na to?

Na domácí repelent vám stačí jednoduché esenciální oleje a další produkty, které máte běžně v kuchyni. Nemusíte se bát tyto bylinné esence používat na kůži, klidně i dětskou.

Jak vyrobit domácí repelent?

K výrobě repelentu proti komárům potřebujete:

 • lahvičku s rozprašovačem
 • esenciální oleje
 • čirý alkohol
 • nosné nebo základové oleje

TIP: I když jsou mnohé oleje přírodní a bezpečné pro používání na kůži, raději je vždy smíchejte s nosnými oleji. Například citrusové oleje mohou být při použití na pokožce fototoxické. Proto musí být koncentrované, abyste se vyhnuli případné nepříjemné vyrážce.

Citronovo-eukalyptový repelent

Do lahvičky smíchejte 10 ml citronového eukalyptu a 90 ml nosného oleje, může být olivový či kokosový. Přidejte 50 ml vody a 10 ml alkoholu. Řádně protřepejte a aplikujte na místa, která potřebujete. Nejenom, že budete chránění proti komárům a dalšímu hmyzu, ale také budete příjemně citrusově vonět.

Levandulovo-vanilkový repelent

Pro nás je sice vůně levandule skutečně uklidňující a příjemná záležitost, nicméně pro hmyz je to nelibý pach, který jej jednoznačně odpudí. Obsahuje totiž sloučeniny jako jsou limonen, eukalypt a kafr, což jsou přírodní odpuzovače hmyzu. Vanilka a citronové aroma jenom podpoří účinek repelentu.

Smíchejte 10 kapek levandulového oleje, 3 lžíce vanilkového extraktu a 3 lžíce citronové šťávy. Důkladně protřepejte, přidejte 50 ml vody a máte svěží bylinný repelent proti komárům.

Citronovo-rozmarýnový repelent

Citronový a rozmarýnový olej jsou přírodní látky, které hmyz opravdu nesnáší, proto směle do toho! Olej z citronové trávy opět obsahuje látky, jako jsou limonen a citronella, naopak rozmarýnový olej obsahuje eukalyptol a kafr.

repelent

Při pobytu venku se obklopte rozmarýnem a citronem. (foto: 123RF)

Smíchejte 10 kapek oleje z citronové trávy a 10 kapek rozmarýnového oleje, přilejte destilovanou vodu, aby byl objem 60 ml. Můžete přidat jakýkoli čirý alkohol.

Přírodní odpuzovače hmyzu

Další bylinky a přípravky, které jednoznačně odpudí hmyz, jsou:

 • bazalka
 • hřebíček
 • máta peprná
 • vanilkový extrakt
 • ústní voda
 • kastilské mýdlo
 • rozmarýn
 • česnek
 • šalvěj
 • tymián

Další prevence proti náletům hmyzu

Nikdo nemá rád kousance od hmyzu, to je jasné. Proto přinášíme i pár dalších tipů, jak se před ním preventivně chránit:

 1. Venku noste světlé oblečení, nejlépe dlouhé kalhoty a rukávy.
 2. Omezte pohyb venku za soumraku a za svítání, kdy je venku koncentrace hmyzu největší.
 3. Pokud sedíte venku, použijte citronelové svíčky, které hmyz odpuzují.
 4. Odstraňte stojací vodu v okapech, květináčích a dalších místech.
 5. Všechny potraviny hned zakrývejte.

Ne každému vyhovuje používání syntetických kupovaných repelentů proti hmyzu. Proto je vhodná varianta právě používání přírodních. Jsou také samozřejmě mnohem ekologičtější k životnímu prostředí a shovívavější k pokožce. Vyrobíte si letos domácí repelent?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo

Jantarové korálky a jejich blahodárný vliv na děti

 

Mohlo by se vám také líbit: