Jak rychle a účinně vyzrát na vši

od Kachlíková
0 komentář

V kteroukoli roční dobu může přijít nečekané, ale nikterak výjimečné upozornění: “Ve školce se vyskytují vši!“ Zvlášť maminky holčiček doslova šílí, co by se stalo, kdyby jejich dlouhovlasá princezna vši dostala. Začne zjišťování, kdo je do školky přinesl a s kým se tedy nemá jejich dítě stýkat, která třída je „nebezpečná“…

Jak žijí vši

Veš je hmyz, parazit, který se živí krví savců. U nás se můžeme setkat s dětskou vší a vší muňkou. Veš dětská se přenáší často právě v kolektivech dětí, od toho má odvozen její název. Klade vajíčka, které lepí na vlasy a právě díky nim snadno poznáme, že dítě vši má. Vajíčkům se říká hnidy.

Nepříjemná, ne však nebezpečná

Pro náš život není veš nebezpečná, ale její napadení je značně nepříjemné. Kdo už se se zavšivenou hlavou osobně setkal, sám nejlépe posoudí, jak silně celá hlava svědí. Tím, jak veš saje krev, způsobuje malé ranky, které svědí. Nepřenáší závažné nemoci, ale právě škrábání může způsobit infekci.

Likvidace vší

I když se vši ve vašem okolí aktuálně nevyskytují, měli byste mít pro každý případ doma přípravek na hubení vší. K dostání v lékárnách i drogeriích jsou různé preparáty, ať už ve formě sprejů nebo balzámů a šamponů. Řešením jsou i přípravky pro odvšivení zvířat, podle zkušeností lidí dokonce působí lépe a účinněji.

Po usmrcení vší ale práce nekončí. Je potřeba, abyste vši z vlasů vyčesali a také se zbavili nakladených vajíček. Budete potřebovat hustý hřeben, kterým budete vlasy pečlivě a často pročesávat. Nějaký čas kontrolujte, zda se vši nevrátily. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá tři týdny.

Abyste vši nešířili dál, nepoužívejte společné ručníky, hřebeny, gumičky… předměty, které přišly do kontaktu s vlasy.

Není tedy nutné stříhat vlasy dohola, stačí oddělit osobní hygienické věci a vlasy důkladně vyčesávat.

Mohlo by se vám také líbit: