Jak vybrat dětem ty správné vánoční dárky

od Kachlíková
0 komentář

Možná už máte část dárků koupených, možná ne, protože jednoduše nestíháte, jako většina tatínků. Přinášíme vám tipy, jak vybrat dětem ty správné dárky, které jim rozzáří oči a udělají skutečně velkou radost.

Nechte si napovědět

Jestli vaše děti píší “dopis Ježíškovi“, ve kterém uvádí ty nejžádanější dárky, máte práci usnadněnou. Domluvte se s dítětem, že si Ježíšek jistě vybere alespoň jeden z dárků, které si přeje a přinese mu ho. To je také nepsané pravidlo a velké doporučení psychologů – dítě by mělo dostat aspoň jeden dárek, který si skutečně přeje.

S dárky to nepřežeňte

Není správné, aby dítě dostávalo nepřeberné množství dárků. Tím bude bohužel způsobeno, že ho rozbalování začne nudit, bude se ztrácet v tom, co všechno dostalo. A to je přece škoda. V tomto případě platí, že méně je více. Raději jeden, dva vysněné dárky, než spoustu drobností. Rodiče pak často některé z nerozbalených dárků schovají na narozeniny, nebo jinou příležitost.

Další špatný následek se objeví co nevidět. Dítě si dárků nebude vážit. Dárků nemusí být mnoho, v počtu není jejich síla.

Výběr dárků logicky zvažte

Vyberte jeden hlavní dárek. Tím může být právě některý z výše zmiňovaného seznamu, které by si dítě přálo. K tomu přidáme 3 – 4 další dárky, které usoudíme za vhodné. Příkladem může být následující čtveřice dárků pro kluka:

Hlavní dárek – Pro menší chlapečky Tatrovka, aku-vrtačka, vláčky. Pro větší auto na dálkové ovládání, které jezdí po suchu i po vodě. Je teď mezi kluky velmi chtěné.

Dalším dárkem může být něco potřebné, ale přitom pro dítě hezké – povlečení, lampička, deštník, oblečení… to vše s potiskem oblíbeného hrdiny. Tím spojíte užitečné s chtěným.

Vzdělávací hračka – něco na rozvoj motoriky, nebo logického myšlení, šikovnosti, dovedností… Stavebnice, hlavolamy, knížky, hudební nástroje, kreslící kufřík, plastelína…

Poukaz, vstupenky – i malým dětem může přinést Ježíšek lístky do kina, nebo do některého ze zábavních center, které jsou ve větších městech, jako třeba Zlín, Brno… případně někde, kde víte, že byste se chtěli s dětmi podívat.

 

Varianta pro holčičky bude obdobná, jen hlavní hračka bude jiná. Zjistěte, co si vaše dcera přeje a opět vyberte alespoň jeden dárek, kterým jí splníte přání. Čtveřice dárků pro holky:

Hlavní dárek – Pro menší holčičky můžete vybrat kočárek s panenkou, oblíbené jsou i kuchyňské spotřebiče, vysavač, nebo pokladna z obchodu. Hitem u větších holčiček je nová řada Lego Friends, nebo třeba plyšová mluvící hračka Furby.

Další dárky můžete volit podle stejného posupu, jako pro kluky.

 

Nenechte si zkazit dny dlouhým nakupováním. Nejdříve si doma ujasněte, co chcete koupit, napište si seznam a pak jděte a během jednoho necelého odpoledne nakupte. Nákup nenechávejte na poslední dny před Štědrým dnem, jen tak se vyhnete maximálně přeplněným obchodům.

Mohlo by se vám také líbit: