Když nám děti lžou

od Kachlíková
0 komentář

Není to nic příjemného. Zjištění, že nám dítě lže… a to i v případě, že je naprosto jasné, že lže.

Jsme na jedné lodi

Pravdou je, že ačkoli od dětí žádáme pravdomluvnost, sami občas zalžeme. Lžeme bez výjimky všichni! Jenže dospělí “můžou“, kdežto u dětí to odmítáme akceptovat.

Není to špatnou výchovou, nemusíme se obviňovat. A neměli bychom ani trestat dítě, měli bychom se snažit dopátrat příčiny, proč nám lhalo. Děti často lžou, protože nedokáží dobře odhadnout situaci.

Hlavičky tříletých dětí

Přibližně tříleté děti si začnou uvědomovat, že je rodiče pořád nekontrolují a neví, že něco provedli. Ještě neví, že když najdeme pod postelí schované počmárané tričko, je jasné, kdo ho počmáral.

Je důležité na dítě nekřičet, nesnažit se mu dokázat, že víme, jak to je… Přiznání lži by mělo dítěti ulevit, ne v něm vyvolávat strach. Mohlo by si to zafixovat do budoucna a přiznání by se bálo v každé situaci.

Větší děti už umí důkazy maskovat, odhalení lži je složité. Častou příčinou jejich lhaní jsou problémy ve škole, s učitelem, se spolužáky… Je potřeba s dítětem problém vyřešit, což ale není jednoduché. Odborníci rodičům radí, aby vyhledali odbornou pomoc, což je dětský psycholog. Předsudky z psychologů jsou naštěstí pryč, máme proto nepředstavitelnou výhodu, než starší generace.

Další příčiny lhaní

Je to strach. Děti se bojí rodičů, trestu za špatnou známku, zákazu, který bude následovat. Lhaním získávají čas a doufají, že se věc nějak spraví. Ví, že lhaní není dobré, přesto nedokáží nelhat. Na nás pak je, abychom ovládli hněv a dítěti vysvětlili, že lhaním se nic nevyřeší, spíš to věc ještě zkomplikuje. Včasné řešení je lepší, než odkládání. Větší děti pak lžou, protože jsou předvídavé. Ví už předem, že když nám řeknou pravdu, nebudeme souhlasit.

Dětem bychom měli také objasnit takzvané “bílé lhaní“. Tím porozumí tomu, proč občas lžeme babičce, nebo paní učitelce.

A když už na lež přijdeme, nestůjme nad dítětem a neříkejme: „Vím, že lžeš!“. Říkejme: „Vím, že to není pravda.“ Cítíte ten rozdíl? Druhá varianta dítě neponižuje.

Mohlo by se vám také líbit: