Dejte si pauzu od rodičovství a udělejte si na sebe s partnerem čas

od Michaela Romanová
0 komentář
rodičovství

Rodičovství je těžká disciplína života. I když jsme děti moc chtěli, milujeme je a chceme jim dát všechnu lásku světa, někdy přijdou chvíle, kdy se cítíme unavení, bez energie a jsme podráždění. Zkrátka máme pocit, že dál už nemůžeme. Je to naprosto normální a tyhle pocity určitě nenaznačují, že jsme špatní rodiče. Nejste přece jen máma a táta, jste také milující partneři. Je třeba umět si udělat čas i na sebe, a to bez výčitek. Máte pocit, že s dětmi musíte trávit veškerý čas? Že musíte jet až na doraz? Určitě nemusíte!

Mámy to mají jinak

I když si dítě vždy pořizují dva, je pravdou, že mámy to mají vždy trošku jinak hozené. Obvykle mají pocit, že ony jsou nenahraditelné, že dětem musí dát všechno a že je jejich povinností žít jen pro dítě od chvíle, kdy se narodí. Muži to od přírody mají trošku rozdílné, vydělávají peníze, mají své kamarády a soboty na fotbale, tak nějak umějí více žít, i když děti mají. Doma zůstávají většinou ženy, ty se starají o chod domácnosti, o výchovu a do toho pracují. Unavených a vyčerpaných maminek je tak podstatně více.

Odpočiňte si od rodičovství

Nárok na čas bez dětí a na odpočinek ale mají vždy oba rodiče. Naučte se skloubit rodinu, děti, práci, domácnost i výchovu s časem, který budete mít jen sami pro sebe. I od rodičovství je občas nutná dovolená. Nejen pro vás to tak bude lepší. I děti se pak budou cítit lépe, když doma budou mít odpočaté a spokojené rodiče. Když totiž veškerý čas trávíme jen s dětmi, nechodíme do společnosti, nevídáme se s kamarády nebo netrávíme čas jen ve dvou s partnerem, dostáváme se automaticky do bodu, kdy nám dochází energie.

chůva

Dobrá chůva je k nezaplacení, ale na hlídání může posloužit i ochotná a milující kamarádka. (foto: depositphotos)

Pak se snadněji stane, že na děti vybouchneme, chceme, aby si hrály o samotě, a tak jim raději nacpeme mobil s internetem a podobně. Když budete více odpočívat a budete i chvíli sami, nemusíte se za to stydět, protože budete mnohem lepší rodiče.

Využijte každou možnost a děti dejte na hlídání

Máte pocit, že když dítě svěříte na víkend babičce nebo kamarádce, jste špatní rodiče, protože chcete trávit čas bez dětí? I když jste si děti pořídili vy, není chybou, že je pošlete na víkend pryč. Naopak. Pro děti je to také osvěžující změna, kterou uvítají a kterou potřebují. Ani vám, ani dítěti nebude svědčit to, že spolu budete každou chvilku.

Pokud tedy můžete, využijte toho, dítě klidně svěřte babičce nebo kamarádce, která ochotně pohlídá. Pokud máte kamarádku se stejně starým dítětem, skvěle! Domluvte se a jednou dejte dítě na víkend k ní a další víkend si zase její děti vezměte vy. Pomůžete si navzájem.

partneři

Není nic špatného na tom dát si pauzu od rodičovství a udělat si čas sami na sebe. (foto: depositphotos)

Domácí pravidla

Pokud chcete, aby vám to doma fungovalo, aby nebyla napjatá atmosféra a nikdy nechcete dopustit, abyste si lezli na nervy, stanovte si nějaká pravidla. Celý týden je pro všechny náročný, dospělí mají práci, děti školu a domácí úkoly, do toho je třeba někdy uklidit, uvařit, nachystat svačiny. Děti si chtějí hrát, potřebují pozornost a vám z toho jde hlava kolem? Pokud na děti nechcete nekontrolovatelně křičet, musíte být taky trošku odpočatí. Když ale na odpočinek není čas, můžete dítě i někdy odmítnout.

Pokud právě nemůžete jít hrát pexeso, dítěti vysvětlete, proč to nejde, slibte mu, že mu to vynahradíte třeba za hodinu. Je nutné si uvědomit, že nemůžete vždy splnit dítěti to, co chce. Sice byste rádi přikývli a vyhověli tomu, co mu na očích vidíte, ne vždy to je možné. Toto je asi nejzásadnější domácí pravidlo.

babička

Nemusíte být na všechno sami, prarodiče se vnoučat rádi ujmou. (foto: depositphotos)

Čas na děti a čas na sebe

Když chcete být úspěšnými rodiči, musíte umět trávit čas s dětmi – ale i bez nich. Stanovte si dny, kdy budete jen s dětmi, věnujte jim ale veškerou péči a čas s nimi se pokuste strávit aktivně a naplno. V jiné dny si ale bez výčitek s partnerem otevřete láhev vína, zajděte si do kina nebo odjeďte na víkend do lázní. Ano, i tohle můžete, když jsou děti u babičky a opravdu si nemusíte vůbec nic vyčítat.

Když se vrátíte, budete jako znovuzrození a zase budete mít energii i na vaše milé potomky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Noční děsy mohou potrápit děti i rodiče. Co dělat, když se objeví?

Jaká forma hlídání dětí zvítězí u vás?

 

Mohlo by se vám také líbit: