Bolesti během ovulace: Nejčastější příčiny, proč vás bolí břicho

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
bolesti během ovulace

Ovulace je nedílnou součástí procesů v těle ženy. Dochází k ní každý měsíc. Některé ženy pravidelně (i nepravidelně) zažívají bolesti během ovulace, tedy v době, kdy je vajíčko uvolněno z folikulu vaječníků. Proč k bolesti během ovulace dochází a jaké jsou její nejčastější příčiny?

Bolesti během ovulace

Mnohé ženy tyto bolesti popisují jako náhlé pnutí nebo pocit tlaku v dolní části břicha. To se shoduje s ovulační fází menstruačního cyklu a obvykle se vyskytuje na jedné straně – na straně, kde dochází k ovulaci. Bolest se však může měnit z měsíce na měsíc.

Je to normální?

Mnohé ženy na svém těle poznají, že právě dochází k ovulaci. Například i bolestí, která za normálních okolností není nijak výrazná nebo omezující. Jinými slovy dá se s ní běžně fungovat. Problém může nastat v případě, kdy se během ovulace objeví bolest těžká, vysilující nebo silně bodavá.

Pokud úroveň bolesti, kterou zažíváte, vyžaduje tlumící léky, nebo pokud vám bolest brání v tom, abyste normálně fungovala, musíte co nejdříve navštívit svého lékaře a situaci s ním konzultovat.

bolest

Máte pocit, že se vaše bolesti vymykají normálu? Možná je za tím vážnější zdravotní příčina. (foto: depositphotos)

Nejčastější příčiny

U většiny žen může bolestivá ovulace trvat přibližně 6-12 hodin. Zatímco některé ženy to mohou “mít za sebou” během několika minut, jiné kolem jednoho nebo dvou dnů. Pokud trpíte bolestí při ovulaci po dobu tří dnů nebo déle, navštivte svého gynekologa co nejdříve, zvláště pokud je bolest doprovázena dalšími neočekávanými příznaky.

Nyní se společně podíváme na nejčastější příčiny, které mohou způsobit nepříjemné bolesti během ovulace.

Cysty na vaječnících

Ovulační bolest je často známkou cyst na vaječnících. Cysty se mohou tvořit nebo mohou prasknout během období ovulace. Ženy s PCOS (syndrom polycystických vaječníků) často zažívají ovulační bolest v důsledku více ovariálních cyst.

pcos

Syndrom polycystických ovarií je častou hormonální poruchou u žen. (foto: depositphotos)

Endometrióza

Endometrióza je zánětlivé onemocnění, které postihuje vaječníky a vejcovody. Může také způsobit bolest během ovulačního období. Mezi další příznaky endometriózy patří bolest při pohlavním styku, migrény, zácpa, bolesti hlavy a závratě či velmi bolestivá a silná menstruace. Říká se jí také tajemná ženská nemoc a může vést v nejhorším případě až k neplodnosti.

Sexuálně přenosné infekce

Sexuálně přenosné infekce jsou také možnými příčinami bolesti během ovulace. Jedním z příkladů jsou například chlamydie. Ty mohou způsobit zánět vejcovodů, zjizvení a zánětlivé onemocnění pánve.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ovulaci poznáte i bez testu. Tohle jsou 3 základní metody

Nejrannější příznaky těhotenství

Mohlo by se vám také líbit: