Když se z miminka stává batole

od Helena Syslová
0 komentář

Když nastane slavnostní okamžik a vaše miminko dovrší jeden rok, stává se z kojence batole. Nezáleží na tom, zda je v tomto období dítě ještě kojeno. Zkouší své první krůčky, a protože jeho krok není ještě jistý, pouze batolivý, je dítě právě tímto slovem označováno. Batolecí období je dobou překotných změn – a nejedná se pouze o pohyb. Končí čas relativního klidu, dítě již nebude jen na jednom místě, bude se intenzivněji zajímat o věci kolem sebe, zvláště o hračky, a bude vyžadovat ještě více pozornosti než doposud.

První kroky a příprava na ně

Kolem prvního roku většina dětí ještě nechodí zcela samostatně, ale na chůzi se připravuje a první kroky zkouší. Dítě se chce přemisťovat a většinou volí lezení. Co se chůze týče, dávají batolata přednost vodění za ruku, které jim poskytuje jistotu. Samostatná chůze se vyvíjí společně s vývojem centrálního nervového systému a doba pro zvládnutí samostatné chůze bývá u každého dítěte jiná. Zvolte také vhodné pleny, které dítě nebudou v pohybu omezovat. Rozhodně na dítě nespěchejte, dejte mu dostatek času a nechte jeho vrozený reflex přirozeně rozvinout.

Fotografie0667

Přispívejte k rozvoji řeči

V batolecím období se nerozvíjí překotně jen chůze, ale také řečové schopnosti. Dítě se učí ovládat řeč jak aktivně, tak pasivně. K dokonalému zvládnutí řeči vede ještě dlouhá cesta, která začala houkáním, broukáním a žvatláním a pokračuje k vyslovování jednotlivých slabik a jednoduchých slov. Dítě postupně zvládá holé věty a pokračuje k větám rozvitým. Vyvíjí se i chápání řeči – od porozumění jednoduchým povelům k pochopení říkadel a později i kratších nenáročných pohádek. Rodiče zde mají nezastupitelnou úlohu a měli by dítě co nejvíce motivovat – třeba předváděním příběhů s maňásky.

Věnujte batoleti neustálou pozornost

Protože vývoj dítěte je ve věku od roku do tří let překotný, bývá dítě náročné na pozornost. Potřebuje opakovat, procvičovat, mluvit, hrát si. Aby se mohlo volně pohybovat, zajistěte mu pohodlný dětský oděv. Nezapomeňte, že pro hru i další činnosti byste pro dítě měli být partnery, motivovat ho a povzbuzovat. Zkuste ho také zapojovat do kolektivu dalších dětí, bude to dobrá příprava na vstup do mateřské školy. Počítejte také se změnou jídelníčku a nutností pěstování dalších hygienických návyků – zde mohou pomoci speciální plenkové kalhotky.

Mohlo by se vám také líbit: