Jak vybírat dětské boty

od Helena Syslová
0 komentář

Chystáte se na nákup prvních dětských bot a máte strach, abyste zvolili správně? Kdy by vlastně mělo dítě dostat první opravdové boty a co vše je potřeba mít při výběru na paměti? Především dbejte na to, aby nevhodná obuv nemohla způsobit dlouhodobé následky – od otlaků a puchýřů až k deformaci prstů a špatné chůzi a omezením pohybu. Vývoj nohou začíná velice brzy, již od prvního postavení a případné chyby a následky bývají celoživotní.

Nejen boty formují dětské nohy

O dětské nohy je potřeba pečovat stejně, jako o nohy dospělých. Denní péče, hygiena, včasné stříhání a úprava nehtů jsou základem budoucí správné a dokonalé funkce končetin. Také správné obouvání a přiměřená zátěž jsou pro vývoj nohou nesmírně důležité. Proto by ani správně obuté dítě nemělo být stavěno na nohy, když ještě nechodí samo. Na první boty – na rozdíl od módního dětského oblečení- je tak dost času, stačí je pořídit tehdy, když dítě začíná chodit venku a tráví na nohách převážnou část dne. Není potřeba obouvat děti příliš brzy a nepodléhat diktátu módy.

Vztek2

Kdy a jaké boty pořídit

Pořízení prvních bot by mělo odpovídat vývoji dítěte – a ten je velmi individuální. Většinou se jedná o rozmezí mezi 6 až 15 měsíci. Výběr by měl být podřízen tomu, že je potřeba udržovat pevný kotník dítěte, proto je nutné zvolit odpovídající materiál i tvar boty. Dětská obuv musí být pevná, ale současně i ohebná a pružná. K tomu je vhodné buď tuhé plátno, nebo kůže. Oba materiály zajišťují prodyšnost a vzdušnost. Aby boty neklouzaly, musí být opatřeny hlubším vzorkem. Prsty potřebují dostatečný prostor a vnitřní stélka boty nesmí tlačit, ale současně být oporou pat a klenby chodidla. Samozřejmě se musejí dětem i líbit, mohou nést motivy oblíbených postav nebo dětských hraček.

Výběr a nákup

První dětské boty by určitě měly být kotníkové, se šněrováním nebo suchým zipem a tuhým opatkem. Podpatek je doporučen pouze nízký, pro udržení stability dostatečně široký. Boty pro děti nesmějí být zcela bez podpatku. Boty vždy kupujte s dítětem, využijte dětských šablon, které kvalitní obchody nabízejí. Nákup bez zkoušení a podle odhadu se v takovém případě nevyplatí. Také nekupujte boty jako dětské oblečení s tím, že do nich dítě doroste. Stélka by měla být delší pouze o 7 mm až 1 cm a prsty volné. Na dětských botách se v žádném případě nemá šetřit.

Mohlo by se vám také líbit: