Osvojte si tyto rituály a získáte energii hned po probuzení

od Michaela Romanová
0 komentář
energii

Jak získat potřebnou energii, která vám pak vydrží po celý den, ihned po probuzení? Tohle se naučte a už nebudete mít se vstáváním žádný problém!

Budík zvoní a vy ho rozespale zacvaknete v domnění, že si ještě dáte pět minut k dobru? Vždyť víte, že bude zvonit ještě minimálně dvakrát! Nechce se vám z rozehřáté postele, když vstanete, oči máte ještě zalepené dalších deset minut a sotva si zvládnete uvařit kafe? Odcházíte do práce s pocitem, že tenhle den bude nekonečný a už během dopoledne v práci usínáte? Pak máte špatně nastavené ranní rituály.

Dostaňte se do rytmu

Usínáte a vstáváte pokaždé ve stejnou dobu, nebo jdete někdy spát později, jindy vstanete dříve nebo si naopak během víkendu přispíte a tohle vůbec neřešíte? I proto se vám špatně vstává a během dne nemáte potřebnou energii. Pro tělo a jeho správný rytmus je velmi důležité, aby usínání a probouzení probíhalo vždy zhruba ve stejnou dobu. I když se vám o víkendu nechce jít do postele brzy, večerku neprodlužujte zbytečně dlouho a stejně tak to platí o vstávání.

Spánku s mírou

Chcete si přispat? Můžete, ale maximálně o hodinku a ne déle. Každý z nás také potřebuje jinak dlouhý spánek, někomu stačí spát šest hodin denně, někdo ale potřebuje doporučených osm hodin spánku. Během spánku tělo regeneruje a připravuje se na nový den, neochuzujte se o něj, ale ani nespěte příliš dlouho. Sama musíte vědět, kolik hodin spánku vám stačí. Méně jak šest hodin denně ale nespěte, také není dobré spát déle než devět nebo deset hodin denně. Unavená můžete totiž být i z toho, že spíte příliš dlouho.

Ještě pět minut…

Aby se vaše tělo dostalo do správného rytmu a mělo energii po celý den, je také podstatné to, jak se budíte. Jste zvyklá budík zacvaknout hned po prvním tónu a odložíte ho na dalších pár minut ? To nikdy nedělejte, jakmile to uděláte, dostanete se ještě do polospánku a druhé či dokonce třetí zazvonění je pro tělo obrovský šok. Vstává se pak mnohem hůře. Může vám pomoci i to, že si budík nenecháte přímo u postele, ale dáte jej z dosahu, když zazvoní, budete muset vstát, abyste jej vypnula.

Většina melodií, které jsou na budících volitelné, také nepůsobí příliš dobře na naši mysl. Určitě uděláte lépe, když si na vyzvánění budíku nastavíte svou oblíbenou písničku. Ta vás ráno roztancuje, rozhýbe a navodí příjemnější myšlenky.

budík

Není nic horšího, než opakovaně posouvat budík. (foto: depositphotos)

Voda i snídaně vás nakopnou

Co uděláte po probuzení jako první? Jdete si uvařit kávu a zapnete televizi nebo kontrolujete, co je nového na sociálních sítích? Chyba! Jako první byste měla vypít sklenici vody pokojové teploty, vhodná je i voda s kapkou citronu. Sklenice vody po probuzení šetrně nastartuje metabolismus, pomůže vyplavit z těla škodlivé toxiny, nakopne trávení, ledviny a vliv má i na správné fungování imunitního systému.

Den tak začněte sklenicí vody, a poté se můžete lehce protáhnout. Pokud neholdujete dlouhému cvičení, stačí krátké protažení, které vám zabere maximálně pět minut. Pak se vrhněte na přípravu zdravé a vydatné snídaně. Vhodné jsou ovesné vločky, mléčné výrobky nebo vajíčka. Bez snídaně ale z domu nikdy neodcházejte, energie by vám později chyběla.

Posviťte si

Vstáváte a venku za oknem je ještě tma? Nemáte tedy potřebu roztahovat závěsy? Je vám zima, takže ani nevětráte? Opět děláte chybu. Po probuzení je potřeba dát tělu signál, že se skutečně vstává. Potřebujete tedy kolem sebe světlo. Otevřete okno a pusťte do místnosti čerstvý vzduch, roztáhněte žaluzie nebo závěsy a když už to denní doba dovolí, pusťte si domů trošku ranního světla.

probuzení

Osvojte si rituály, díky kterým budete vstávat s úsměvem. (foto: depositphotos)

Pokud ale denní světlo ještě není a opravdu musíte vstávat hodně brzy, rozsviťte světla. Kdekoliv se po bytě pohybujete. Když se probudíte, oči jsou ještě citlivé na světlo, to je pravda. Jestliže ale ve tmě zůstanete, tělo nedostane ten správný signál – a vy budete pořád jako mátoha.

Díky těmto rituálům se vám bude skvěle vstávat, získáte energii na celý den a večer i lépe usnete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spánek je základ. Osvojte si rituál, který zavést před tím, než dáte dítě spinkat

Ovesné vločky 5x jinak: Připravte si chutné domácí müsli k snídani

 

Mohlo by se vám také líbit: