Aromaterapie: Kdy sáhnout po svíčce a kdy je vhodnější vonný olej

od Michaela Romanová
0 komentář
aromaterapie

Vonné svíčky, ale i aroma oleje jsou stále oblíbenější. Svíčku, která provoní celý byt, zapalujeme doma nejčastěji, nicméně na trhu najdeme i nespočet druhů vonných aroma olejů nebo esenciálních olejů. Jaký je mezi nimi rozdíl? A proč si doma pravidelně dopřávat terapii vůní? Možná vás překvapí, proč je opravdu důležité doma vonné oleje a svíčky používat.

Jak působí aromaterapie

Aromaterapii bychom mohli také nazvat léčbou vůní. I samotné slovo přesně tohle evokuje. Aroma totiž znamená vůně, terapie je zase léčba. Už ve starověku se léčba vůní hojně využívala, vůně byly součástí prastarých rituálů a éterické oleje pomáhaly uzdravovat nejenom tělo, ale především i mysl. Základem aromaterapie jsou vonné složky, které mohou být různé.

Ty pak blahodárně působí na naši mysl a tělo. Díky aromaterapii se můžeme snadněji dostat do duševní pohody, pomáhá k uvolnění ducha i těla po těžkém dni, podílí se na odbourávání stresu a povzbuzuje již unavenou mysl. Aromaterapie je tedy vhodná pro každého, kdo se cítí unavený, smutný nebo vystresovaný.

Na trhu naleznete vonné svíčky, aroma oleje ale i esenciální oleje. Některé oleje jsou vhodné pro použití i přímo na tělo, jiné je třeba zředit vodou a aplikovat do vonných difuzérů nebo aromalamp. Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdy vám postačí zapálit vonnou svíčku ve skle a kdy je lepší vybrat si kvalitní vonný olej? A věděli jste, že i mezi esenciálními a aroma oleji je zásadní rozdíl?

Aroma oleje versus esenciální oleje

Mezi vonnými, jinak tedy aroma oleji, a éterickými čili esenciálními oleji je zcela zásadní rozdíl. No vlastně je těch rozdílů trošku více. Liší se složením, cenou, účinky, použitím i svými vlastnostmi. Lidé si ale často myslí, že jde o stejný produkt.

  • Esenciální oleje se získávají pouze z rostlin, jsou vždy přírodní a extrakcí se zpracovávají různé časti rostlin – tedy stonky, květy, kořeny nebo kůry. Esenciální oleje se mohou využívat i při masážích těla, takže jejich příjemná vůně působí nejen na smysly, ale i pro uvolnění například ztuhlého svalstva.
  • Aroma oleje mohou být přírodní i syntetické. Syntetické aroma oleje jsou méně kvalitní, levnější a vyrábějí se z chemických látek. Aroma oleje jsou vhodné pouze na provonění domácnosti. K léčbě se využívá pouze jejich vůně, vždy je ale potřeba pořizovat jen kvalitní aroma oleje, těm syntetickým se vyhýbejte obloukem. Umělé a syntetické vůně našemu tělu neprospívají v žádné podobě.

Aroma oleje i esenciální oleje je vždy potřeba zředit vodou, při aromaterapiích je nutné do vody nakapat jen pár kapek oleje. Jejich použití je široké, přidávají se do aromalamp či vonných difuzérů, a za krátkou chvíli jsou schopné provonět celý byt. Mohou mít širokou škálu vůní – jak je známo, každá vůně pak působí jinak. Známe vůně na uvolnění, jiné jsou vhodné pro navození pocitu dobré nálady, na zklidnění nebo pro lepší spánek.

difuzér

Pomocí difuzéru provoníte za chvilku celý byt. (foto: depositphotos)

Shrnout by se to tedy dalo i tak, že esenciální oleje jsou oblíbené pro léčebné účinky, například když máte silnou rýmu nebo jste nachlazení, dále třeba při masážích. Aroma oleje zase navozují příjemnou atmosféru a používají se nejčastěji v duchovní rovině pro navození správné atmosféry, podobně jako třeba vonné svíčky.

Vonné svíčky

I svíčky se využívají při nejrůznějších terapiích, už jen pohled na hořící svíčku má totiž zvláštní a uklidňující účinek. Vonné svíčky se prodávají nejčastěji ve skle, mohou mít různou intenzitu vůně a zapalovat se dají opakovaně. Příliš výrazně vonící svíčky ale není vhodné zapalovat v místnosti těsně před ulehnutím do postele, silné aroma může dráždit, náchylné jedince pak může například z vůně rozbolet i hlava. Vonné svíčky ale obvykle také rychle provoní domácnost, navodí příjemnou uvolňující atmosféru.

svíčky

Pečlivě vybírejte kvalitní svíčky, kterými zpestříte svůj interiér. (foto: depositphotos)

Čím kvalitnější produkt, tím bude i vyšší cena. V tomto případě ale nešetřete, nebojte se ověřit, od kterého výrobce je daný aroma olej, esenciální olej či vonná svíčka. Nezapomínejte, že veškeré výše zmíněné vůně budete vdechovat, a tím i ovlivňovat své zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jantarové korálky a jejich blahodárný vliv na děti

Domácí repelent: Jak ho vyrobit a bezpečně se chránit před hmyzem?

Mohlo by se vám také líbit: