Kamarádství s počítačem

od Lucie Cermanová
0 komentář

To, že je počítač v dnešní době nezbytností, je skutečnost.

Můžeme mu více či méně fandit, ale do kontaktu s ním přijde každý. Kdy vlastně dovolit malému dítěti zasednout k tomuto nástroji moderní doby?

Hry pro nejmenší

Možná nemáte televizi, a tak pohádky nebo dětské pořady sleduje potomek prostřednictvím počítače. Trávíte spolu většinu času, takže zjištění, že máma občas do něčeho ťuká a lítají tam krásné obrázky, přijde poměrně brzy.

Pokud má vaše dcera nebo syn staršího sourozence, má ještě větší pocit, že o něco musí přicházet, když u té zábavné věci netráví čas. Školáci mívají dnes už i úkoly na počítači a v některých školách se využívá hned od první třídy. Brzy se dokonce může stát jejich velkým pomocníkem při učení.

Existují různé hry, které může hrát už třeba dítě od tří let. Třeba různé vymalovávání nebo skládání puzzle. Ale tyto činnosti se dají zvládat i bez počítače. Malování se štětcem a spoustou barvy okolo, je přece velká zábava. U nejmenších dětí je velmi důležité si věci “osahat” a je potřeba, aby tuto dovednost dále rozvíjely.

Dětský počítač

Herní společnosti dokonce varují před nadměrným sledováním 3D her u dětí mladších šesti let. Názory na to, zda sledování televize lidskému zraku škodí nebo ne, se různí. Co se neliší, je téma sledování. Když už dovolíte sledování pořadu nebo hraní hry, mělo by být téma úměrné věku. Pokud se rozhodnete prostor dítěti u počítače poskytnout, měli byste zajistit, aby se dostalo pouze na dětské stránky. V tomto případě se je lepší volbou dětský tablet nebo počítač se speciálním softwarem.

Je třeba mít přehled, jak dlouho u počítače, tabletu nebo televize vaše dítě sedí. Kromě toho, že si vyzkouší, co je možné s nejrůznějšími tlačítky dělat, povídejte si také o tom, co vlastně provádí a jak se mu to daří.

Předností těchto technologií je, že si s nimi hrají nebo jak říkají – pracuju jako máma – vlastním tempem. Rozvíjí jemnou motoriku, převážně vizuální paměť, učí se koordinovat oči. Některé tablety, určené pro ty nejmenší, hrají melodie, říkají říkanky. Čtení básniček, pohádek a říkanek ale nejspíš hlavně pochází od jejich chytré mámy.

Kdy pustit dceru nebo syna k počítači, se nedočtete nikde. Záleží na vašem citlivém odhadu, kolik času by měli s technologiemi trávit. Nikdy by však počítač neměl být něčím, k čemu se dá malé dítě odložit a nechat bez dozoru. Nemůže ani nahradit kontakt s ostatními lidmi. Považujte ho za jeden z prostředků pro rozšíření dovedností. To vše vyváženo dostatkem pohybu.

Mohlo by se vám také líbit: