Děti a kontaktní čočky

od Kristýna Kubátová
0 komentář

Problémy se zrakem mají děti již od útlého dětství. Často to poznáme tak, že mžourají, mnou si oči, zakrývají si jedno oko nebo naklání hlavu. Pak je důležité problém neodkládat a vzít je k očnímu lékaři. Ten vám s největší pravděpodobností nabídne dioptrické brýle. To proto, že dětské oko potřebuje pro svůj vývin dostatek kyslíku. Jenže ne každé dítě se s brýlemi dokáže sžít. Pokud máte doma malého sportovce, tak jistě víte, o čem je řeč. Některé děti dokonce odmítají nosit brýle kvůli estetickému hledisku. V těchto případech se vyvarujte zbytečného nátlaku. Děti si totiž často ze strachu ze znemožnění brýle ve škole sundávají a zbytečně si tak ještě více kazí zrak.

Nakonec je v takových situacích vždy nejlepší ustoupit a začít přemýšlet o kontaktních čočkách. Kam pro ně zajít? Zapomeňte na obyčejné optiky a střediska pro měření zraku. Nejjistější bude, když obvoláte oční ordinace ve vašem městě a přímo se zeptáte, zda má lékař zkušenosti s aplikací čoček dětem. Je důležité, aby se dítě naučilo správně s čočkami pracovat a nebálo se je nosit. Co se týče samotné aplikace tak mají děti tu výhodu, že se tolik nebojí vložit čočku do oka.

Někteří rodiče jsou zvyklí vkládat dětem čočky do oka za ně. Ale už od školního věku (maximálně od 8 let) je dítě zcela schopné se o své čočky postarat samo. Mělo by pro něj být například samozřejmostí si vždy před manipulací pečlivě umýt ruce. Z průzkumů vyplývá, že jsou děti mnohem více uvědomělé, co se týče data nandání čoček a jejich případného přenášení. Takže svému dítěti věřte i přesto, že čočky nejsou rozhodně levnou záležitostí.

Dítě vaši důvěru jistě ocení a bez problému si na svou novou povinnost zvykne. Díky čočkám mohou děti dělat věci, ve kterých je brýle často omezovaly. Hlavně jde o sportovní aktivity. Ale i taková dovolená u moře, může být pro dítě mnohem pohodlnější díky jednodenním čočkám. Nemusí řešit zasychající mořskou sůl na sklíčkách brýlí a může se bez problémů potápět. Musí vám být ovšem jasné, že jakmile na čočky jednou kývnete, už se to nedá vzít zpět. Dítě si na ně zvykne a pak ho už jen těžko budete přesvědčovat k tomu, aby se zase vrátilo k brýlím.

Mohlo by se vám také líbit: