Zapojit partnera do péče o dítě je důležité pro celou rodinu. Na začátku nikam nespěchejte

od Michaela Romanová
0 komentář
zapojit

Zapojit partnera do péče o malé dítě je důležité jak pro něho samotného, tak pro vývoj dítěte. Umožní jim to především navázat hlubší vztah. Partnerovi to pomáhá také získat cenné zkušenosti a dovednosti v péči o dítě. To může být velmi užitečné v případě, že jeho partnerka odchází pryč nebo není schopná pečovat o dítě třeba z důvodu nemoci.

Proč je důležité zapojit partnera do péče o dítě

Doba strávená s dětmi na mateřské a rodičovské dovolené nepatří mezi odpočinkové, ač by se to podle názvu mohlo zdát. Starost o chod celé domácnosti a péče o potomky je poměrně náročná, a hlavně nekončící. A to zejména tehdy, když jsou děti náročnější – plačtivější či hyperaktivní. Toto vám potvrdí každá máma. Proto jí přijde vhod, když si bude moct na chvíli od každodenních povinností odpočinout, vyvětrat hlavu venku při sportování nebo si v klidu popovídat s kamarádkami.

Od toho je tu její životní partner, aby jí to umožnil. Ideální je, pokud si žena stanoví jeden dva dny v týdnu, kdy péči o dítě nebo děti přebírá alespoň na chvíli jejich tatínek. Všem zúčastněným to jenom prospěje. Dnes už naštěstí nežijeme v době, kdy starost o děti byla výhradně ženskou prací. Moderní rodiny se o ni dokážou podělit.

Získejte si důvěru dítěte

Aby se tatínek mohl zapojit do péče o dítě, je důležité, aby dítě nejdříve získalo jeho důvěru. Tatínek by měl trávit čas s dítětem, hrát si s ním a ukázat mu, že je mu blízký a že se o něj stará. Důvěra se získá jen blízkým kontaktem s miminkem.

Pravda ale je, že spousta mužů se bojí vzít do náruče to křehké stvoření, protože mají pocit, že by mu mohli nějak ublížit. Proto je třeba i asistence jejich partnerky, která jim vysvětlí, jak dítě chovat, přebalovat či nakrmit z láhve.

Přizpůsobte si péči o dítě vašemu stylu

Každý rodič má svůj vlastní styl péče o dítě. Tatínek by si měl najít způsob, jakým se mu nejlépe o dítě stará, a přizpůsobit si ho svému stylu. Například někteří muži se cítí pohodlněji, když si s dítětem jen hrají, zatímco jiní v pohodě zvládají i krmení, přebalování, večerní koupání nebo čtení pohádky na dobrou noc. Je dobré, když si oba vytvoří svůj pravidelný rituál, na který se budou otec i dítě těšit.

otec

Zapojit tatínka do péče je důležité pro celou rodinu. (foto: depositphotos)

Čím byste měli začít

Asi nejjednodušší, jak přivést muže k péči o dítě, je nechat ho jít s kočárkem na procházku. Na tomto lze stavět. Tatínek se provětrá, může si vyřídit pár telefonátů, zatímco poveze kočárek. Přitom se jedná o činnost, kterou by měl zvládnout každý, protože je opravdu nenáročná. Dítě většinou v kočárku usne, netrápí-li ho bolení bříška nebo jiné problémy. Součástí tohoto rituálu by mohlo být i převlečení dítěte po příchodu domů, čímž se prodlouží doba, kterou společně tráví.

Večerní koupání

Je pravda, že se často pánové do péče o děti příliš nehrnou. Ve skutečnosti je to škoda, protože se připravují o hezký čas. Někteří argumentují tím, že je malé miminko moc nebere, že si počkají, až trochu vyroste. I to je možnost, jak celou situaci řešit. Ale čím dříve se zapojí, tím lépe pro sebe i své dítě udělají. Nakonec třeba zvládnou i koupání večer a následnou pohádku na dobrou noc. Odměnou jim budou doširoka otevřené dětské oči a radost ze čtení zajímavého příběhu.

Kdy to nemá cenu lámat přes koleno

Pokud se muž na péči o své dítě necítí, nemá cenu ho do ní násilím nutit. Tím se mu to jen více znechutí. Zde by měla jeho partnerka zapojit taktiku salámové metody a obrnit se trpělivostí. Ono bude stačit, alespoň pro začátek, když tatínek zvládne udělat jen něco. Možná se mu čas s potomkem nakonec zalíbí. Ale někdy je lepší počkat, až dítě bude o něco starší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plánujete rodinu? Odkryjte, jaký bude otec podle znamení zvěrokruhu

Valentýn je svátek lásky. Oslavte ho celá rodina společně

Mohlo by se vám také líbit: