3 tipy na zdravou svačinu do školy

od Chytrá Máma
1 komentář

Máte doma školáka, vaříte mu to nejlepší a chcete, aby se i ve škole stravoval zdravě? Přinášíme vám několik tipů na přípravu zdravé domácí svačiny.

Správná svačina je pro dítě důležitá nejen kvůli fyzickému vývoji. Pokud školáci nemají ráno a dopoledne dostatek potřebných živin, bývají často nesoustředění a nemají dostatek energie na zvládnutí učiva, což může zhoršovat jejich výsledky.

Dětem by neměly chybět bílkoviny, sacharidy a tuky

Aby váš školák nenosil domů pětky, neměla by mu v dopolední sváče chybět kombinace bílkovin, sacharidů a tuků. Tyto živiny najdete v těch nejběžnějších potravinách, jako jsou jogurty, mléko, kefíry, vejce, tvaroh, sýr či šunka s minimálně 95 % masa (bílkoviny), dále v másle, smetanových jogurtech či tučných sýrech (tuky) či v celozrnném i bílém pečivu, müsli, ovoci a zelenině (sacharidy).

Suroviny můžete snadno zpracovávat v nejrůznějších variacích a libovolně je obměňovat – fantazii se meze nekladou. Podívejte se na několik tipů:

Budapešťská pomazánka s celozrnným pečivem

Stačí vzít tvaroh a smíchat s kouskem másla nebo bílého jogurtu (pro dobrou roztíratelnost). Do vzniklé směsi přidáme na drobno nasekanou cibuli a mletou sladkou papriku, kterou doplníme kousky drobně posekané čerstvé papriky. Podáváme s kvalitním celozrnným pečivem.

Bakery woman preparing healthy food

Šunkový sendvič s rukolou

Sendvič připravujte nejlépe z tmavého chleba a z kvalitní šunky s vysokým obsahem masa. Smíchejte čerstvý sýr s pažitkou a dochuťte troškou soli. Nastrouhejte nebo na tenké plátky nakrájejte mrkev a společně se sýrem a šunkou připravte na chleba. Doplňte lístky rukoly a lahodná pochoutka je na světě!

Sýrové hranolky

Co si budeme povídat, děti milují hranolky. Využijte toho a připravte jim „cool“ svačinu. Vyžaduje minimum času – tvrdý nízkotučný sýr nakrájíte na hranolky, které tak tvarem i barvou připomínají ty bramborové a vašemu školákovi se určitě zalíbí i chuťově. K hranolkám přidejte pečené preclíky a máte hotovo.

Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

Na nachlazení platí rakytník, vitamíny a cibule » ChytráMáma.cz 11. 1. 2014 - 14:28

[…] pravidelně a v dostatečné míře dopřávat čerstvé ovoce a zeleninu. Ty dodají tělu prospěšné látky a vitamíny (zejména vitamín C, jež zbavuje organismus nežádoucích […]

Comments are closed.