Pohádka na dobrou noc

od Kristýna Kubátová
0 komentář

Předčítání svému potomkovi je považován za velmi kvalitní společně strávený čas, který pozitivně působí na vztah mezi rodičem a dítětem. V poslední době můžeme zaregistrovat snahu různých vzdělávacích organizací o to, aby rodiče četli svým dětem. A je jedno, jestli to bude každodenní pohádka na dobrou noc, nebo víkendový rituál. Nejdůležitější je stejně jako u všeho ostatního se k tomu vůbec rozhoupat.

Little child play with bookKdy začít? Nejlépe mezi druhým až pátým rokem života dítěte. V této době mu předčítání pomůže rozvíjet verbální a některé sociální schopnosti. Věřte, že televize není v tomto ohledu ani zdaleka tak skvělá pomůcka, jak by se mohlo na první pohled zdát. To proto, že dítěti vše naservíruje přímo pod nos. Zatímco čtený příběh ho nutí se mnohem více soustředit a využívat svou představivost. Výzkumy dokonce prokázaly, že děti, kterým se v předškolním věku četlo, vykazují lepší výsledky ve škole než ostatní. Překvapivě nejenom v předmětech jako je čtení a psaní, ale také v matematice a dalších.

Jestli vás ani tyto argumenty nepřesvědčily, tak si zkuste vzpomenout na to, jak vám pohádky četli vaše rodiče, když jste byli malí. Jak jste se těšili až si máma nebo táta sedne k posteli a bude se soustředit jen a jen na vás. Nemělo by to zažít také vaše dítě?

Abychom vám to usnadnili, přinášíme pár typů pro začátečníky:

  • Vyberte knihu, která bude bavit i vás, protože není nic horšího než znuděný vypravěč.
  • Pro děti předškolního věku volte knihy převážně obrázkové a dejte dětem dostatek času k jejich prohlédnutí.
  • Velmi důležité je číst opravdu pomalu, aby se mohlo dítě do příběhu dostat a stačilo si ho spojit s obrázkem.
  • Pokud vidíte, že ztrácíte pozornost, tak se ho zkuste zeptat na otázku:  „Co myslíš, že bude dál?“ V případě, že ani to nezabere, dočtěte příběh jindy.
  • Při čtení delší knihy je dobré dělat pauzu vždy v napínavé části. Dítě se pak bude na další čtení více těšit.

Father reading with his children

Pro dospělý život dítěte je důležité, aby rádo a často četlo. Jako rodiče máte za úkol v tom své děti podporovat a jít jim samozřejmě příkladem. Uvidíte, že se vám vaše snažení brzy vrátí v podobě bystrého a chytrého potomka, který vám bude dělat jen samou radost. 

Mohlo by se vám také líbit: