Když se narodí děťátko, učí se ono i jeho maminka správné technice kojení, najíždí na svůj rytmus, vzájemně se synchronizují. Během pár týdnů se ustálí laktace, zvládáte různé druhy přikládání a miminko krásně prospívá. Tento čas, přibližně první půlrok je jeden z nejkouzelnějších. Zlom však může začít s prvními příkrmy.
Pokud dítě neprospívá správně, doporučuje se začít již po ukončeném čtvrtém měsíci života dítěte. To stejné platí, pokud je živeno umělou stravou.
Spousta pediatrů je teď však v rozporu. Namítají, že když začnete s příkrmy dříve, tedy nepočkáte až do ukončeného šestého měsíce života dítěte, má dítě větší šanci na to, že nebude alergik. Dle výzkumů si menší dítě snáze přivykne na nové složky stravy, než dítě starší. Záleží tedy na radě konkrétního pediatra i názoru maminky.
S příkrmy nespěchejte
Většina maminek však vyčkává do zmiňovaného konce šestého měsíce, některé i o měsíc déle. Úspěšně dítě nakrmit prvními příkrmy není vůbec jednoduché. Nejenže musíte pečlivě volit, co vaříte, ale musíte se i obrnit trpělivostí, protože děti neví, jak si jídlo z lžičky vzít a na novou chuť si musí zvyknout. Možná budete svědkem odmítání, pláče, umazání dítka i všeho, co bude mít v dosahu včetně vás. Nenechte se vyvést z míry a s příkrmy nespěchejte. Každé dítko se naučí jíst, některé odmítá příkrmy klidně do roku, důležité je nenutit.
Nevadí, když dítě sní jen lžičku, dvě, další příkrm nabídněte až další den. Pokud by dítko nechtělo jíst vůbec, zkuste udělat delší pauzu, třeba týden.
Čím je nejlepší začít
Pediatry nejdoporučovanější je začít zeleninou, neobsahuje totiž tolik alergenů. Na první sousta se hodí mrkev, rýže, brambory nebo třeba brokolice. Pozor na nadýmavé druhy, jako je zelí, kedlubny atp.
První druh zeleniny nekombinujte. Začněte třeba s mrkví, tu dítěti nabízejte 3 – 4 dny a poté můžete přidat další druh zeleniny. Díky časové prodlevě budete mít dostatek času na vypozorování případných nežádoucích reakcí na nový druh zeleniny.
Trvanlivost jídla
U prvních příkrmů není vhodné skladování. Měly by být připravovány těsně před jídlem, každý den z čerstvých surovin. Postupem času můžete udělat příkrm třeba na dva dny, doporučená lhůta pro spotřebu uvařeného jídla je 24 hodin při skladování v lednici, v mrazáku pak můžete uvařené jídlo skladovat až tři měsíce.
Dobrou pomůckou pro uschování příkrmů v mrazáku je tvořítko na led. Jednoduše ho naplníte pomletou kašičkou a dáte zmrznout. Získáte tak kostičky různých druhů namletých zelenin, které uschováte v uzavíratelných sáčcích. Můžete tak na každý den vytvořit jinou chuťovou kombinaci a dítěti se příkrm neomrzí.
Zkušenost maminek:
Michaela, 33 let, druhé dítě
S příkrmy jsme začali už po 4. měsíci věku Lukáška. Měl pořád hlad, chtěl pořád ochutnávat to, co jsme jedli i my. Lékařka navíc doporučila včasné podávání prvních příkrmů kvůli dobré odolnosti organismu před alergií.
Jana, 32 let, druhé dítě
Užívala jsem si, že nemusím připravovat Terezce žádné jídlo, chtěla jsem jen kojit co nejdéle, navíc Terezka krásně prospívala, nebyl důvod někam spěchat. Příkrmy jsem začala zavádět v polovině osmého měsíce. Terezce hned chutnalo a až na pár nehod jsme neměli se zaváděním příkrmů problém.