Láska a instinkty na začátku mateřství

od Chytrá Máma
0 komentář

Být matkou je nádherný úděl. Každá se k němu dostáváme jiným způsobem. Pro někoho je miminko překvapením, někomu vyjde plánování a někdy se musí čekat několik let, než držíte vysněného potomka v náručí.

 Nejspíš toho drobečka máte rádi, už když si hoví v bříšku. Vedete sáhodlouhé rozhovory, necháváte ho poslouchat kvalitní hudbu, aby si zvykl na dobrý vkus. Při tichém zpěvu ukolébavky zadoufáte, že síla mateřského hlasu, má větší význam, než ten vydávaný zvuk, který by možná raději nikdo další neměl slyšet. Postupně vážete drobné nitky, které dohromady dají pevné pouto na celý život. Někdy vzniká mateřská láska už tady. Nemějte strach, pokud ji neucítíte. Vazby se tvoří postupně a při vzájemném sžívání se a poznávání nepochybně brzy přijde.

Drobné nástrahy

Young woman in stress  Život si pro nás často přichystá řadu nejrůznějších nástrah a obav. Ty první začínají hned po porodu, když je matce dáno miminko na kojení. Na matky je často kladen příliš velký tlak. Kdo nekojí, neměl by se cítit neschopný. Nejdůležitější je, abyste vy i vaše dítě byli spokojeni. Mateřské mléko je velmi cenná tekutina, pokud je ale doplněná velkým stresem, bude to nejspíš trochu jinak. Laktační poradkyně poradí, uklidní a možná potom bude všechno na lepší cestě. A nebo také ne. Rozhodně to ale neznamená, že jste špatná matka. Důležitá je láska, péče a důvěra ve vlastní instinkty.

Instinkty

baby and mamaPodvědomě tušíte, co byste měla dělat, chcete pro své miminko to nejlepší. I když si myslíte, že vás matka Příroda v tomto ohledu trochu ošidila, snažíte se o vytvoření příjemného a pohodového prostředí. A to je důležité. Dítě potřebuje jistotu pravidelných rituálů, jídlo a klid. Nejspíš všechno znáte z dětství a činnosti provádíte automaticky. Pokud si příliš nevěříte, zkuste probrat situaci s partnerem, případně psychologem nebo zapátrejte v odborných článcích.

A nezapomínejte na péči o sebe. I když máte pocit, že je ještě nepochybně spousta věcí, které musíte vyřídit. Znáte to přece: přebalovat, kojit/krmit, nechat odříhnout, na procházku a zase od začátku. Stále se opakující kolotoč. A vy to všechno děláte pomalu i poslepu. A ráda. Rezervovat si pár chvil výhradně pro sebe, je v každém případě nutností.

První úsměv ze spánku vůbec nic neznamená, ale i tak je nádherný. Týdny běží a miminko se culí čím dál víc. Pohledu na spokojené dítě se snad ani nic nevyrovná. Je úžasné vidět, jak ten nový človíček visí na každém vašem slovu. Ta oddanost je až neskutečná. Dokázala jste přivést na svět takový poklad. Nejspíš teď už dokážete cokoliv.

 

Mohlo by se vám také líbit: