Doba se mění. Zatímco otcové a matky dnešních dětí, jen co přišli domů ze školy, hodili tašku do kouta, běželi ven sportovat, přičemž aktivity se měnily podle ročního období. Jejich děti dorazí domů a většinou si sednou před televizi nebo počítač. Není proto divu, že narůstá obezita českých dětí.
Čísla jsou více než jasná. Dnešních dětí, žijících ve „virtuální éře“, je obézních třikrát tolik, než před dvaceti lety. Důvody jsou zřejmé. Obrovský technologický boom, s kterým přicházejí každý rok nové modely počítačů, herních konzolí či mobilních telefonů, se nevyhne ani dětem školního věku. A ty často zapomínají na tu hlavní činnost, která formovala jejich rodiče – pohyb.
Podle výzkumů je však nejvíce paradoxní to, že obezitu u dětí způsobují právě rodiče. Díky pohodlnosti posílají raději děti k počítačům, čím dál více vozí děti do školy i ze školy autem. Částečně za to může i uspěchaná doba, ve které dospělí žijí. Aniž si to uvědomujeme, dnešní společnost žije velmi rychlým životem, kde prioritami jsou „deadliny“, tedy vše stihnout včas. Psychické vyčerpání rodiče má pak za následek to, že dítě nechá před obrazovkou a dopřeje si odpočinek.
V dnešní době v České republice trpí nadváhou či obezitou každý pátý chlapec, mezi děvčaty je to každá desátá. V rozhovorech často přiznávají, že mají raději počítač, než sport. Jediným pohybem jsou pak pro leckteré školní hodiny tělocviku. I proto Český svaz tělesné výchovy navrhuje, aby místo dvou povinných hodin týdně, byly povinné tři. Zde však nastává otázka, zda zvýšení zátěže ještě více děti, trpící obezitou, neodradí.
I ve školách však děti mohou narazit na další problém obézních, a to je strava. Jídelní a nápojové automaty ve školách bývají často příčinnou špatného stravování dítěte, i kdyby se rodiče doma snažili o zdravou stravu svého potomka sebevíce.
Přitom stačí málo, aby se dítě dostalo do formy. Podle lékařů stačí v průměru, aby dítě ušlo tři kilometry denně a třikrát týdně si šlo zaběhat, nebo vykonalo hodinový sportovní trénink libovolného zaměření.