Někdo by nad tím dokonce mávl rukou se slovy, že nic takového přece neexistuje. Jak by člověk mohl vyhořet? Co je to za nesmysl? Jenže on to takový nesmysl ve skutečnosti není, ba spíše naopak. V dnešní hektické době, kdy jsme neustále ve stresu, nestíháme, je toho na nás příliš, se můžeme velmi snadno začít cítit bezmocní a totálně vyčerpaní. Jak poznáte, že se syndrom vyhoření pokouší i o vás?
Co je syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je stav jak emočního, tak duševního a fyzického vyčerpání. Dochází k němu zpravidla poté, co je člověk dlouhodobě vystavený nadměrnému stresu. Čím více jste ve stresu, tím větší máte pocit, že na nic nestačíte, že na to jednoduše nemáte. S postupem času člověk začne ztrácet nejen energii, ale také veškerou chuť do čehokoli, přestane mít zájem, motivaci.
Ovlivňuje všechny oblasti života
I když se o syndromu vyhoření nejčastěji mluví ve spojitosti s prací, stinnou stránkou je, že negativně ovlivňuje všechny oblasti vašeho života – včetně vašeho domova, práce a společenského života. Vyhoření může také způsobit dlouhodobé změny ve vašem těle, které vás činí zranitelnými vůči nemocem, jako je nachlazení a chřipka. Jinými slovy nelze syndrom vyhoření rozhodně brát na lehkou váhu, ale naopak jej řešit, pokud máte pocit, že se týká i vás.
Varovné signály, které nepřehlížejte
Syndrom vyhoření se může pokoušet i o vaše zdraví, a to s vyšší pravděpodobností za předpokladu, že si na následující varovné signály odpovíte více než 3x „ano“:
- Každý den je špatný den.
- Péče o váš pracovní nebo domácí život vypadá jako totální plýtvání energií.
- Jste neustále vyčerpaní.
- Většinu svého dne strávíte úkoly, které považujete za nudnější nebo zbytečné.
- Máte pocit, že nic, co děláte, není oceněno.
Syndrom vyhoření má jak fyzické, tak emocionální příznaky
Jak už bylo řečeno – vyhoření je stav emočního, duševního i fyzického vyčerpání. Zpozorněte, pokud na sobě začnete pozorovat některý z následujících příznaků:
- Pocit únavy
- Snížená imunita, časté nemoci
- Časté bolesti hlavy nebo bolesti svalů
- Změna chuti k jídlu nebo spánkových návyků
- Pocit selhání a pochybností o sobě samém
- Pocit bezmoci, uvěznění a porážky
- Odpoutanost, pocit osamělosti ve světě
- Ztráta motivace
- Stále cyničtější a negativnější pohled
- Snížená spokojenost a pocit úspěchu
- Odstoupení od odpovědnosti
- Izolace se od ostatních
- Prokrastinace, trvá déle, než se věci dokončí
- Vybíjení své frustrace na ostatních
Jak se syndromem bojovat?
Ať už rozpoznáte varovné příznaky blížícího se vyhoření, nebo jste již za bodem zlomu, snažit se protlačit vyčerpáním a pokračovat tak, jak jste, způsobí jen další emocionální a fyzické poškození. Nyní je čas se zastavit a změnit směr tím, že se naučíte, jak si můžete pomoci překonat vyhoření a cítit se znovu zdravě a pozitivně.
Následující rady vám mohou pomoci se s tímto nepříjemným problémem vypořádat. Je jen na vás, kterou z nich zkusíte, zkuste klidně všechny a najděte si takovou cestu, která vám bude vyhovovat.
Oslovte nejbližší
Otevření se z vás neudělá břemeno pro ostatní. Ve skutečnosti bude většina přátel a blízkých polichocena, že jim důvěřujete natolik, abyste se jim svěřili, a to jen posílí vaše přátelství. Snažte se nemyslet na to, co vás spaluje, a udělejte čas, který strávíte s blízkými, pozitivní a příjemný.
Omezte kontakt s negativními lidmi
Setkání s negativně smýšlejícími lidmi, kteří nedělají nic jiného, než si stěžují, jen sníží vaši náladu. Pokud musíte pracovat s negativní osobou, snažte se omezit množství času, který spolu strávíte.
Pokuste se najít nějakou hodnotu ve své práci
Zaměřte se na aspekty práce, které vás baví, i když je to jen chatování se svými spolupracovníky na obědě. Změna postoje k vaší práci vám může pomoci znovu získat smysl pro účel a kontrolu.
Vezměte si volno
Zkuste si dát úplnou přestávku od práce. Jeďte na dovolenou, běžte na neschopenku, požádejte o dočasné volno, cokoli, abyste se dostali z nepříjemné situace. Využijte získaný čas k dobití baterií.
Zapojte svou kreativní stránku
Kreativita je silný protijed na syndrom vyhoření. Vyzkoušejte něco nového, zahajte zábavný projekt nebo pokračujte v oblíbeném koníčku. Vyberte si aktivity, které nemají nic společného s prací nebo s čímkoli, co způsobuje váš stres.