Přinášíme tipy, jak vařit pro velkou rodinu a nestrávit život u plotny

od Michaela Romanová
0 komentář
velkou rodinu

Pokud máte velkou rodinu, jistě víte, jak náročné je pro ni vařit. Jenom doděláte jedno jídlo, ve chvíli je snězené a vy můžete přemýšlet, co dalšího jim zase naservírujete příště. Pokud nejste druha Magdalena Rettigová, určitě je to pro vás někdy únavné. Inu, nakrmit velkou rodinu je opravdu náročný sport. Jak si to alespoň trochu ulehčit?

Zapékejte

Zapečená jídla mají velkou výhodu – do zapékací mísy můžete vložit prakticky vše, co chcete a potřebujete, a jednoduše ji strčíte do trouby a mezitím se můžete věnovat dalším povinnostem. Pokud máte opravdu velkou pečicí mísu, máte vyhráno – v jiném případě klidně použijte mísy dvě.

Zapékat můžeme prakticky vše – nejčastěji se jedná o těstoviny, brambory, zeleninu nebo třeba palačinky. Všechny tyto pokrmy většinou zapékáme s masem a sýrem, můžeme přidat smetanu a samozřejmě vejce na spojení.

V případě palačinek máte otevřené možnosti, část z nich můžete naplnit něčím sladkým, jako je třeba džem nebo čokoláda či tvaroh, do další části je možné dát slaný základ, jako je třeba špenát.

krocan

Nakrmit velkou rodinu se jeví jako nikdy nekončící dřina. (foto: depositphotos)

Pomazánky

Pokud ráno nevíte, co dřív – a každý chce chleba či rohlík namazat něčím jiným, ušetřete si čas. Prostě vyrobte pomazánku z toho, co mají rádi všichni, Základem je nejčastěji sýr, ricotta nebo tvaroh. Jako alternativu přidávejte vejce, zeleninu či tuňáka, dospělí jistě ocení i cibuli a česnek.

Pro děti je vhodná jakákoli rybičková pomazánka, která jim dodá potřebné Omega-3 mastné kyseliny a vápník. Výborná je pro malé strávníky také celerová pomazánka, protože, ruku na srdce – komu se jen tak podaří do dětí dostat tak zdravou zeleninu, jakou je celer? Přidejte nastrouhanou okurku a další zeleninu, a uvidíte, že se po pomazánce jenom zapráší.

Polévky

Když máte velkou rodinu, polévky jsou vděčné jídlo. Nejrychlejší volbou jsou ty zeleninové. Stačí veškerou zeleninu (klidně i nějaké odřezky a zbytky košťálů) povařit, rozmixovat, dochutit – a skvělá polévka je na světě. Oblíbenou formou dochucování se stalo kokosové mléko, které jí dodá nasládlou chuť, což děti vždy ocení. Pokud chcete nakrmit i starší členy rodiny, připravte hustou polévku, takzvaně přesnídávkovou. Dospělí si před konzumací mohou talíř s polévkou dochutit špetkou chilli či česnekem.

Nejlepší variantou polévky jsou luštěninové, které opravdu zasytí díky obsahu bílkovin, a zároveň dodají tělu velkou porci vlákniny. Samozřejmostí na zahušťování polévek jsou brambory.

polévka

Na polévku vám stačí velký hrnec a poté už můžete experimentovat. (foto: depositphotos)

Moučníky

Všichni, nejenom děti, ocení svačinky a dobroty ve formě chutného moučníku, ať už je to buchta, koláč nebo třeba sušenky. Je důležité, abyste při pečení používala kvalitní suroviny, jako je máslo (ne margarín!) a řepkový olej. Nezdravou bílou mouku zkuste nahradit jinou variantou, jako je například kukuřičná, kokosová či jáhlová. Cukr nahraďte přírodními sirupy nebo medem. V případě, že připravujete ovocný moučník, vám k doslazení stačí ovoce. Nejsladší jsou banány a rozinky.

Vařit pro velkou rodinu můžete rychle, chytře a hlavně úsporně po všech stránkách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hry při vaření si děti zamilují

Bylinky v kuchyni: Kdy je používat a jak sklízet?

Mohlo by se vám také líbit: