Téma 21. století: Dětská obezita a jak s ní jemně zatočit

od Michaela Romanová
0 komentář
dětská obezita

Dětská obezita je onemocnění, ze kterého má spousta rodičů panickou hrůzu. „Hlavně aby nebylo tlusté!“, říkají si. A pak jsou rodiče, kteří na podobné věci nehledí. Jde vždy o jakýsi mix našich vlastních životních zkušeností jako rodičů a genetických predispozic, které dítě svým narozením získává do vínku. Ať už jste z jakéhokoliv těsta, je dobré vědět, co za dětskou obezitou stojí a jak jí předcházet. Protože je to pravda: Jste to, co jíte.

Proč se obezitě vyhnout širokým obloukem?

Je dobré vědět, že to není jen o tom, jestli je pak dítě oblíbené, nebo neoblíbené v kolektivu. Dětská obezita s sebou nese velmi nepříznivé důsledky jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, ortopedické problémy a další. Proto bychom měli jak my sami, tak také naše děti dbát především na stravu zdravou a hodnotnou pro náš organismus. Předejdeme tím mnoha zdravotním problémům a také se nám bude žít o něco lehčeji.

Hodně má na svědomí nedbalost

Za hlavní důvod vzniku nadváhy v dětství je považováno nesprávné stravování. Mnoho rodičů kvůli banální nevědomosti vytváří nevyváženou stravu dětí. Jídlo takového dítěte je zpravidla obohaceno o přemíru cukru. Také nadměrná konzumace rychlého občerstvení, vysoce kalorických potravin (například chipsy) vede k nadváze. Sladké limonády pak situaci ještě zhoršují.

obezita

Dětská obezita se odvíjí od špatných stravovacích návyků. (foto: depositphotos)

Sportem ku zdraví

Další a neméně významnou příčinou dětské obezity je sedavý způsob života dítěte. Nechuť ke sportu či fakticky k jakékoliv fyzické aktivitě dříve nebo později vede k nadváze. Při absenci pohybu bude dítě rychleji přibírat kila navíc. Rodiče by měli dbát na to, aby dítě trávilo méně času u televize, u počítače, u telefonu. Měli by ho naopak co nejvíce vést k tomu, aby trávilo čas venku, na čerstvém vzduchu. Navíc pobyt venku má pozitivní vliv na duševní výkonnost.

Psyché u dětí je křehké

Psychické problémy jsou dalším faktorem, který vede k rozvoji obezity u dětí. Může se jednat o nějaké rodinné problémy nebo potíže s přáteli, zejména v období dospívání. Děti, stejně jako dospělí, mohou problémy jednoduše „ignorovat“. Může se stát, že o nich nebudou ani vědět, budou hluboko v podvědomí, avšak budou tam. Je potřeba s dítětem často hovořit a sdělovat si věci, abyste mohli předejít psychickým problémům, které mohou dítě sužovat.

Prevence dětské obezity začíná od narození

Již od útlého věku by rodiče měli dbát na to, aby strava jejich dítěte byla správná a vyvážená. V prvním roce života se obecně nedoporučuje podávat potraviny obsahující cukr. S mateřským mlékem dostane dítě všechny potřebné stopové prvky včetně sacharózy. Můžete mu k mléčné stravě přidat ovoce, které obsahuje fruktózu (druh cukru). Tohle bude až do jednoho roku úplně stačit. Ve věku od 2 do 3 let, můžete dítěti jídlo doslazovat medem. Je mnohem zdravější než cukr, navíc obsahuje velké množství prospěšných stopových prvků.

obezita

Prevence je základ. (foto: depositphotos)

Lidské tělo se umí přizpůsobit

Stále byste měli mít na paměti, že tělo dítěte si postupně zvyká na množství cukru. Pokud ho dostává málo neustále, je na nízké množství zvyklé a je spokojené. Jakmile mu začnete dopřávat příliš sladkého a pak najednou utnete, bude cítit vůči vám velkou nelibost a cukru se začne dožadovat.

Jděte příkladem

Zdály se vám veškeré požadavky na omezování cukru příliš přehnané? Jak nastolit zdravý režim dítěte, abyste se z toho nezbláznili? Zkuste se naladit na zdravou vlnu a omezit sladké. Dítě to uvidí u vás a přirozeně vás napodobí. Pokud budete na sobě pracovat oba a sladké si odpustíte, uvidíte, že se míra cukru, kterého se vaše tělo dožaduje, sníží na minimum a vy povedete šťastnější život.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Když dětem nechutná zdravá strava

Ovlivňuje cukr chování dětí? Opravdu ano

 

Mohlo by se vám také líbit: