Uvažujete o adopci, ale obáváte se toho, co všechno vás čeká? Nevíte, kde začít? Připravili jsme pro vás článek, který vás alespoň částečně seznámí s nezbytnými kroky, co vás dovedou k vašemu vysněnému dítku.
Celý proces začíná žádostí o adopci
Žádost o adopci je tím nejjednodušším, co vás čeká. Pouze zajdete na městský úřad, kde seznámíte sociální pracovnici s vaším požadavkem. Ta s vámi vyplní žádost, zavede vás do evidence a za několik dní vás navštíví doma. Připravte se na to, že se vás bude ptát na spoustu osobních věcí jako je vaše finanční situace, sociální poměry, budete muset doložit výpis z rejstříku trestů i zdravotní způsobilost. Zkrátka potřebuje vědět, že splňujete všechny základní podmínky zdravého rodinného zázemí.
Základní podmínky, které musí splňovat žadatelé o dítě
Adoptivními rodiči se mohou stát pouze zletilé osoby, jejichž věk by měl být ideálně mezi 25 a 40 lety. Ačkoliv horní hranice věku není zákonem stanovená, doporučuje se nižší než 40 let. Zpravidla platí, že mezi osvojitelem a dítětem by měl být věkový rozdíl, a to minimálně 16 let.
Žadatel je pečlivě zkoumán, jak jeho fyzický, tak psychický stav. Žadatelé musí být také schopni se o dítě postarat finančně, pokud tedy mají exekuce nebo insolvence, žádost jim s velkou pravděpodobností bude zamítnuta.
- Adoptivními rodiči mohou být osoby žijící samy bez partnera, osoby v nemanželském stavu, osoby s vlastními dětmi.
- Žádost mohou podat také osoby se zdravotními problémy, jejichž prognóza nebude omezovat péči a výchovu dítěte.
- Příbuzní v první linii jako jsou babičky, dědové nebo sourozenci adoptovat dítě nemohou – v tomto případě je vhodná pěstounská péče.
Abyste byli seznámeni s celým procesem a věděli, do čeho jdete, budete pozváni na přednášku, které se zúčastní i jiní zájemci.
Psychotesty dají lidem hodně zabrat
Pokud čekáte, že za hodinku až dvě budete mít s testem hotovo, jste na omylu. Psychotesty týkající se adopce jsou dlouhé a náročné, můžete nad nimi strávit až pět hodin. Výsledky se nedozvíte hned, ty s vámi probere až psycholožka. Na základě toho, jak jste uspěli či neuspěli, můžete podstoupit další testy.
Speciální kurz v podobě rychlokurzu psychologie
Adoptivní rodiče by měli být pro adoptované dítě také psychologem. Proto všichni žadatelé musí podstoupit jakýsi rychlokurz psychologie, který je naučí, jak s dítětem mluvit, jak se mu věnovat, zažijete si situace, se kterými se můžete setkat.
Jak dlouho rodiče na dítě čekají?
Nelze přesně odhadnout, za jak dlouho rodiče dítě dostanou. Záleží na spoustě specifik, především na těch, které si sami adoptivní rodiče určili. Čekat tak můžete třeba týden nebo klidně i rok, dva.
Mohu o své adoptované dítě přijít?
Tím, že dojde k adopci, tedy osvojení, biologičtí rodiče ztrácí veškerá rodičovská práva. Dokonce mohou osvojitelé podat soudní návrh o utajení před biologickou rodinou. Ovšem i biologičtí rodiče mají na své dítě právo. Ti mají šest týdnů na to, aby se rozmysleli, zda chtějí dát dítě k adopci. Po uplynutí této doby mají ještě další 3 měsíce na sdělení konečného rozhodnutí.
I osvojitelé si adopci mohou rozmyslet
Stejně jako biologičtí rodiče, tak i osvojitelé mají práva a povinnosti. Pokud si z jakéhokoliv důvodu adopci rozmyslíte, můžete ji zrušit po dobu tří let. Poté už své rozhodnutí vrátit zpět nemůžete.
Jak je to s adopcí starších dětí?
Jestliže chcete poskytnout plnou rodinu dítěti staršímu 12 let, je zapotřebí, aby ono samo s adopcí souhlasilo. Tak staré dítě už celou situaci vnímá, nelze jej tedy adoptovat s jeho nesouhlasem.
Věříme, že jsme vám zodpověděli ty nejhlavnější otázky týkající se adopce. V každém případě je třeba zdůraznit, že adopce je velmi vážný krok, který by si měl člověk skutečně dobře promyslet.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Nevlastní děti nejsou problém. Jak se s nimi co nejlépe sžít?
Chcete se stát trpělivějším rodičem? Zkuste tohle