6 tipů jak ulevit miminku, když mu rostou zoubky

od Michaela Romanová
0 komentář
zoubky

Jak poznáte růst zoubků, když vám to miminko neumí říct? Mezi nejčastější projevy patří například to, že je miminko neklidné, má oteklé dásně a více slintá. Často bezdůvodně pláče, nechce jíst ani pít, strká si prstíky do pusy. Dalšími projevy může být zvýšená horečka, průjem nebo i vyrážka. Miminko může mít problémy se spaním a když usne, tak nespí klidně a často se probouzí s brekem. Žádný rodič nemá rád pohled na utrápené dítě a chce mu ze všech sil pomoci.

K prvnímu prořezávání zoubků dochází mezi 4. až 6. měsícem, ovšem u každého dítěte je to individuální. Zoubky můžou začít růst klidně dříve nebo později. Máme pár ověřených rad, jak vašemu miminku ulevit. Každé dítko je individuální, a proto ne vždy fungují všechny stejně, ale nakonec určitě najdete nějakou, která bude pasovat právě tomu vašemu miminku.

1.      Dejte mu něco na kousání

Pokud máte doma hračky na kousání, jsou v této situaci ideální. Nejlepší je kousátko vychladit v ledničce, miminkům to zklidní nateklé dásně a hlavně je to uklidní.  Pokud nemáte kousátko, můžete mu dát kousek pečiva, tvrdší zeleniny nebo ovoce. Zeleninu či ovoce opět předem pokud možno nachlaďte. Hravě vám také pomůžou ale i lžičky! Ty má doma úplně každý.

2.      Namasírujte mu dásně

V místě, kde se mu prořezávají zoubky a dásně jsou nateklé, přejíždějte jemně jedním prstem. Můžete jím kroužit a mírně tlačit. Dítěti to velice pomůže a ulevíte mu tak.

3.      Dostatek fyzického kontaktu

Určitě jste si mohli všimnout, že když si vezmete miminko do rukou, tak se často uklidní. Dopřejte mu dostatek fyzického kontaktu s vámi, miminko bude spokojené – a vy také. Zkuste vaše dítě uspávat v náručí. Vždy mu dopřejte dostatek pozornosti. Pokud vyžaduje dítě jídlo, nakojte ho kdykoliv si to žádá. Jelikož je jeho chuť na jídlo omezená.

4.      Chladivé obklady

Častou pomocí jsou také namočené chladné kapesníky, které vašemu dítěti můžete přiložit na tvářičky nebo dásně. Dejte si ale pozor, pokud by byly kapesníky moc chladné, mohlo by dojít k podráždění dětské kůžičky.

5.      Poraďte se s dětským lékařem

Pokud nezabírají domácí rady, zkuste vyhledat dětského lékaře. Jistě vám poradí nějaký gel, který vašemu dítku uleví. Doporučovaný je především Calgel, ale vše řešte se svým lékařem, protože může obsahovat látky, co můžou dítěti ublížit. V nejhorších situacích lékaři také předepisují lék proti bolesti, nejznámější je Nurofen, co můžou užívat děti od 3 měsíců.

6.      Bylinkové čaje

Čaj miminku nijak neuškodí – a je důležitý také pitný režim. Nejvhodnějšími čaji na uklidnění bolesti jsou heřmánkový nebo šalvějový. Můžete do něj dítěti namočit vatový tamponek, a poté jím dítěti natírat dásně. Anebo také použít čaj k masáži dásní. Miminku můžete podávat mírně vychlazený čaj rovněž k pití. Čaje jsou vhodné jak na úlevu, tak sražení horeček a jiných nepříjemností spojených s růstem zoubků.

Pak už jen počkat na první zoubek

Po prvním zoubku už budete zkušenější a příště si budete vědět rady. Jakmile vyleze první zoubek, je třeba jej začít čistit. Ze začátku je vhodný kartáček na zuby pro miminka, který si nasadíte na prst a miminku jím čistíte zoubky.

Kartáček má jemné štětinky, které dítěti zoubky očistí a zároveň do něj může kousat. Pokud jste si takový kartáček zatím nepořídili, můžete použít látkovou plenu nebo jinou přírodní látku, co si navlhčíte a zoubky pomocí ní otřete. Až naroste dítěti více zubů, můžete vyměnit kartáček na prst za opravdový kartáček.

Zoubky čistěte lehce a netlačte na ně, abyste nepodřely dásně. Můžete také zkusit pasty pro děti, které se dají koupit v lékárně.

Mohlo by se vám také líbit: