Jak sebe a své tělo co nejlépe připravit na umělé oplodnění?

od Michaela Romanová
0 komentář
umělé oplodnění

Příprava na umělé oplodnění je důležitou etapou v životě každého páru, který se léčí s neplodností. Ženy i muži to často berou velmi zodpovědně a dodržují lékaři všechna předepsaná pravidla. Žene je touha po miminku. A to je jedině dobře. Jenže kromě lékařských rad ohledně celého průběhu oplodnění je tu také oblast našeho vnitřního já, které na věc nemusí být připravené.

Cílem tohoto článku není seznámit vás se všemi etapami umělého oplodnění, nýbrž laicky poradit, jak se na takovou věc dobře mentálně i fyzicky připravit.

Připravte se na životní změnu

Kromě rad lékařů přímo v ordinaci gynekologie nebo v budově IVF kliniky se partneři většinou zajímají o to, jak mohou zvýšit své šance na úspěch. Pro někoho se může jednat o překážky, které hravě překoná, jiní s nimi mohou mít problém. Nicméně pokud máte s početím potíž, je dobré se nad těmito věcmi pozastavit i v případě, že se k umělému oplodnění nechystáte. Doporučení lékařů jsou jednoznačná:

  • zcela přestat pít alkohol
  • přestat kouřit ať už elektronické nebo obyčejné cigarety
  • vést aktivní životní styl
  • jíst vyváženou stravu
  • vzdát se diet a zvýšené fyzické aktivity

Neradi se hýbete?

Ono vůbec není potřeba brát vše doslova. Rozhodně nemusíte začít hned chodit do posilovny a běhat každé ráno za úsvitu. To po vás nikdo nechce, a navíc by to možná jen přispělo k vašemu vnitřnímu nepohodlí. Mnohem lepší bude, když se zaměříte na pohyb, který je vám přirozený. Co takhle pustit se do úklidu domácnosti, ať přijdete na jiné myšlenky?

Pusťte si u toho svou oblíbenou hudbu a roztančete celé tělo. Vařte a zmlsejte se zdravými svačinami. A v neposlední řadě choďte ven na čerstvý vzduch. Stačí každý den půlhodinová až hodinová procházka, aby se vaše tělo cítilo svěží a v pohodě.

Psychika hraje stejně významnou roli jako zdraví

V porovnání s fyzickým zdravím člověka je neméně důležitý i psychický stav mužů a žen, kteří se na umělé oplodnění připravují. Poměrně často první neúspěšný protokol IVF uvrhne ženy do deprese, která negativně ovlivňuje všechny následující pokusy. Lékaři proto nabádají pacienty, aby byli připraveni přijmout jakýkoli výsledek.

Je to opravdu důležité a psychiku není radno podceňovat. Dokonce i ženy, které se pokoušejí o přirozené otěhotnění, uvádějí, že až ve chvíli, kdy jim nezáleželo na výsledku a zcela na svou snahu zapomněly, se vše povedlo.

Jak se na věc mentálně naladit?

S fyzickou přípravou to může být jednoduché, ale jak si to nastavit v hlavě tak, abyste byli opravdu v pohodě? Radit se bude snadno, ale správného naladění už tak jednoduše nedosáhnete. Ideální je na věc nemyslet. Toho můžete nejlépe docílit tak, že odcestujete. Nepřehánějte to s prací, ani si nedávejte volno jen abyste tzv. seděli na zadku.

umělé oplodnění

Jestliže umělé oplodnění nevyjde hned na poprvé, nezoufejte. (foto: 123RF)

Nejlepší variantou je udělat si dovolenou a odjet tam, kde to neznáte. Budete se věnovat jiným věcem a na svůj zdravotní stav zapomenete. Navíc budete v psychické pohodě a nezatíženi stresem ze zaměstnání.

Umělé oplodnění nemusí vyjít hned

Ať už se o miminko snažíte přirozenou cestou či cestou umělého oplodnění, jedno je jisté: na poprvé to vůbec vyjít nemusí. Někdy je nejlepší odevzdat věc do rukou vševědoucího, ať už je vaše víra jakákoliv.

Připravit se na možnost nezdaru a přistoupit k věci s chladnou hlavou hraje opět velmi důležitou roli. Tělo tak není ani v tom nejmenším napětí. Jak toho dosáhnout? Uvědomte si, že svůj život nikdy dopodrobna nenaplánujete, a že jsou i jiné varianty, jak jej prožít šťastně a spokojeně.

To vás uklidní a pak už vás může čekat jen jedno milé překvapení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rady a tipy, jak spolehlivě otěhotnět

První příznaky těhotenství. Rozpoznejte je co nejdříve

 

Mohlo by se vám také líbit: