Během měsíců kojení každá matka zažije období kdy je mateřského mléka přebytek, stejně jako i laktační krizi, během které jsou dříve nalitá prsa prázdnější, a zdá se, že mléka ubývá. Není ale třeba panikařit. Stačí jen s krizí zabojovat, aby nepřerostla ve ztrátu mléka. Jak? Poradíme!
Kdy přichází laktační krize?
Laktační krize se nejčastěji projevuje mezi 3. a 6. týdnem věku dítěte, dále mezi 3. a 5. měsícem, případně mezi 6. a 8. měsícem věku dítěte. V tomto období mívá dítě zvýšenou potřebu mléka, neboť potřebuje vyšší přísun energie. Dříve nalitá prsa matky tak ztrácejí na objemu a řada matek se obává, že dochází ke ztrátě mléka. Ve skutečnosti je ale produkce pouze přizpůsobena denní spotřebě dítěte. Bohužel nárazově již matka takové množství mléka nemá, proto miminka během laktační krize i po nakrmení stále pláčou hladem, přičemž prsa jsou momentálně prázdná.
Jak přestát laktační krizi
Během laktační krize je potřeba dítě přikládat k prsu častěji, a to i v noci. Tímto postupem se jednak nastartuje tvorba mléka, a také zajistíte, že dítě nebude hladové. Pro dítě bude ale krmení „dopolosyta“ nové, a pravděpodobně ho nebude dobře přijímat. Snažte se ale vytrvat a nepřikrmovat umělým mlékem. Dítě si poměrně rychle zvykne na novou chuť a může pak kojení nebo dokonce i odstříkané mateřské mléko odmítat, což povede ke ztrátě mléka. Nejobtížnější část laktační krize trvá tři dny. Utěšujte se tedy tím, že brzy skončí.
Když bude nejhůř, přikrmujte dítě ideálně mateřským mlékem (ze zásob v mrazáku) pomocí lžičky – nikoliv z lahve. Jste-li zoufalá nebo potřebujete radu, kontaktujte laktační poradkyni. Pomůže vám a podpoří.
Co pomáhá proti laktační krizi?
Zařaďte do pitného režimu čaj pro kojící matky a obecně zvyšte přísun tekutin. Základem je pak pravidelné kojení či odsávání každou 1,5 – 2 hodiny. Pokud dítě spí celou noc, mléko alespoň odstříkejte nebo odsajte. Využijete ho později přes den, když bude dítě hladové. A také nezapomeňte na chladnou hlavu. S klidem jde vše lépe.