Aloe vera jako zázrak v květináči. Co umí a jak se o rostlinu starat?

od Kristýna Ullrich
0 komentář
aloe vera

Pravděpodobně každý ví, jaký je aloe vera poklad. Velmi často se označuje za zázrak v květináči, proto by měla mít své místo na okenním parapetu v každé domácnosti. Pokud patříte k lidem, kteří se s touto rostlinou ještě nesetkali, jistě se ptáte, co všechno umí a proč ji pěstovat. Prozradíme nejen to.

Aloe vera má své kořeny až v Africe

Pokud bychom pátrali a zjišťovali, kde má aloe vera své kořeny, dostali bychom se až do Afriky, respektive do jižní Afriky, která se považuje za její domovinu. Dnes se však pěstuje v každém koutu světa – třeba právě ve vaší domácnosti.

Díky svým léčivým účinkům se extrakty z rostliny přidávají do mnoha léčivých prostředků a produktů v podobě krémů nebo mastiček. Každý odborník se však přiklání k fyzickému pěstování, protože ve své ryzí, nijak neupravené podobě najdete její skutečný obsah prospěšných látek.

Po koupení rostlinu nejdříve přesaďte

Dnes lze tuto rostlinu zakoupit v nejednom zahradnictví nebo hobby marketu, dostat ji však můžete i od pěstitele. Vaším prvním úkolem po příchodu domů s rostlinou v náručí bude ji přesadit. Nikdy nevíte, v jaké půdě ji v obchodě pěstovali a jestli rostlině vyhovovala.

Ideální zeminou pro aloe vera je dobře propustná, lehká zemina, která by měla být ideálně z kompostu a měla by mít příměs písku. Až ji přesadíte, umístěte ji na jižní okno, kde se jí bude dařit. Ke svému spokojenému životu totiž potřebuje teploty pohybující se kolem dvaceti stupňů Celsia a více. To je dáno tím, odkud pochází. Na teplé podmínky zkrátka byla zvyklá.

Navíc mluvíme o sukulentní rostlině. Sukulenty obecně se vyznačují tím, že nepotřebují příliš mnoho vody, zato potřebují teplé a světlé stanoviště.

aloe

Aloe vera si lidé často kupují pro její zdravotní přínosy. (foto: depositphotos)

Pozor na velmi časté chyby

Aby vám rostlina krásně rostla a žila bezproblémovým životem, je důležité se vyvarovat několika chybám. Předně jí nedopřávejte příliš mnoho vody. Jak již bylo zmíněno, mluvíme o sukulentní rostlině, která v sobě vodu sama drží čili nepotřebuje zalévat každý týden. Řiďte se v ideálním případě vlhkostí, respektive suchostí substrátu. Pokud je suchý, je čas na zálivku. Pokud je ještě vlhký, se zálivkou ještě pár dnů vyčkejte.

Rostlině svědčí spíše suchý vzduch než vlhký. I proto se jí daří v bytových jednotkách, kde je suchý vzduch častější. Co rostlině také škodí, tak nedostatek slunečních paprsků. Světlo sukulentní rostliny potřebují, ale samozřejmě to se sluníčkem příliš nepřehánějte. Pokud by to na rostlinu bylo moc, její listy se začnou barvit dohněda.

Stejný efekt má i průvan. Pokud je na rostlinu příliš velký průvan, tímto gestem to dává najevo. V takový moment je dobré rostlinu přemístit na místo, kde se nevětrá. Její listy se poté opět zbarví do jejich původního odstínu.

Nezapomínejte na přesazování rostliny

Velkou chybou mnoha pěstitelů pokojových rostlin je přesazování, vlastně spíš nepřesazování. K přesazování rostliny dochází většinou v okamžiku, kdy má nové výhonky. Pokud jsou výhonky delší deseti centimetrů, už je nepřesazujte. Mají už většinou vlastní kořenový systém, který navazuje na původní rostlinu.

Pokud jste však objevili menší výhonek, uchopte ho nad místem, kde vyrůstá z půdy a vytáhněte. K tomuto kroku se odhodlejte vždy zkraje jara. Nezapomeňte rostlině koupit dostatečně velký květináč.

Co aloe vera umí?

Nyní se dostáváme k druhé a zásadnější otázce, a sice proč aloe vera pěstovat? Co všechno rostlina umí? Pyšní se nejen protizánětlivými, také antibakteriálními a také anestetickými účinky. Má mimo jiné i regenerační účinky a užívá se nejen zevně, ale taktéž vnitřně.

Nejčastěji se využívá při léčbě kožních problémů, jako je akné, odřeniny nebo popáleniny, kdy rány umí opravdu rychle zacelit. Také se užívá na podporu trávení nebo při poruchách trávení. Pokud vás trápí pálení žáhy nebo je vaším problémem překyselení žaludku, sáhněte po aloe vera.

Její složení je víc než úžasné. Obsahuje nejen potřebné vitaminy A, C a také E, ale obsahuje i vzácný a velmi důležitý vitamin B12. Součástí rostliny jsou minerální látky, lektiny, enzymy podporující trávení nebo aminokyseliny.

Autor: Tereza Čierniková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pěstujeme zázračnou aloe vera. Znáte všechny její zdravotní účinky?

Recept na mastičky z jarních bylin. Kopřivy léčí, pampelišky hojí

Mohlo by se vám také líbit: