Diastáza je problém břišních svalů. Správným cvičením se jí zbavíte

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
diastáza

Diastáza je pojmenování pro oddělení (nebo též rozestup) břišních svalů. Dochází k němu zejména během těhotenství. Diastáza se po porodu projevuje jako vypouklé bříško v oblasti pupíku, které ženy ne a ne shodit a stále vypadají jako těhotné. Dá se tohoto problému zbavit?

Proč a jak vzniká diastáza?

K diastáze dochází vlivem nadměrného tlaku na vazivo zvané linea alba. Toto vazivo se nachází na přímém břišním svalu a jeho úkolem je spojovat pravé a levé břišní svaly. Ve chvíli, kdy je na vazivo vyvíjen dlouhodobý a příliš velký tlak, dojde k jeho postupnému oslabení. Vlivem toho již vazivo není schopné udržet oba břišní svaly pohromadě, proto dojde k jejich oddělení a ke vzniku diastázy.

Nejčastější příčinou vzniku diastázy je těhotenství. Miminko v bříšku maminky roste, bříško se postupně zvětšuje. Aby nedocházelo ke stlačování vnitřních orgánů, břišní dutina se růstu miminka přizpůsobí a natáhne se. Právě během tohoto procesu je vyvíjen nadměrný tlak na břišní vazivo. Není-li dostatečně pevné, dojde k jeho protržení – čili k oddělení svalů.

I když se bříško maminky po porodu opět stáhne, pravé a levé břišní svaly i nadále zůstanou rozestoupené. To se projeví typickým vypouklým bříškem čili diastázou.

Za vznikem diastázy může být genetika i kondice vaziva

Diastáza je problém, který potrápí až 60 % rodiček. Z části může být dána geneticky, ve velké míře ale závisí i na kondici vaziva. Pakliže žena před těhotenstvím a během těhotenství necvičila, má mnohem vyšší šance na vznik diastázy, protože její břišní vazivo bude oslabené. Rizikovým faktorem pro vznik diastázy je také věk rodičky, kdy platí, že čím je žena starší, tím vyšší je riziko, že bude mít diastázu. S přibývajícím věkem se totiž svaly oslabují a jsou tak náchylnější k oddělení vlivem nadměrného tlaku.

diastáza

Diastázu odhalíte jednoduchým vyšetřením. (foto: depositphotos)

Jak poznat, že máte diastázu?

Stojíte před zrcadlem, prohlížíte si své bříško a máte pocit, že je vypouklé? Připadáte si stále jako v sedmém měsíci těhotenství, i když už máte dávno po porodu? Chcete zjistit, jestli náhodou nemáte rozestup břišních svalů? Poradíme vám, jak na to.

  1. Lehněte si na záda a pokrčte nohy.
  2. Ruku si položte nad pupík.
  3. Hlavu zvedněte směrem k hrudníku.
  4. Uvolněte se a poté vnořte prsty do oblasti nad pupíkem.

Pokud se vám prsty ponoří dovnitř, s největší pravděpodobností máte diastázu. Pakliže nad pupíkem nahmatáte mezeru mezi pravými a levými břišními svaly větší nežli 2,5 cm, rovněž může jít o diastázu.

Dá se diastázy zbavit? Případně jak?

Dobrou zprávou pro maminky, kterých se rozestup břišních svalů týká, je, že se dá diastázy zbavit. Jednou možností je provádění správných cviků, druhou metodou je pak chirurgický zásah. Diastázy se lze vlivem provádění správných cviků zbavit i 20 let po porodu. Jak tedy cvičit, pokud máte diastázu?

  • Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a zvedněte je do vzduchu. Ruce natáhněte a mějte je položené vedle sebe. Poté postupně pokládejte patou na zem jednu nohu, pak druhou nohu. Při položení paty na zem vydechněte, při zvednutí se nadechněte. Cvik opakujte několikrát po sobě.
  • Sedněte si na židli, spodní část zad opřete o opěradlo. Jednu ruku položte nad pupík, druhou pod pupík. Dýchejte bránicí. Během výdechu byste měli cítit, jak se bříško stahuje. Cvik opakujte i 100x za sebou, ideálně klidně 10x za den.

Cviků na diastázu je ale mnohem víc. Na internetu dnes najdete mnoho inspirace a doporučení.

Kdy je vhodné začít cvičit po porodu?

Se cvičením proti diastáze určitě nezačínejte hned poté, co se domů vrátíte s miminkem. Se cvičením je vhodné začít nejdříve po ukončení šestinedělí. V případě císařského řezu se doporučuje cvičit až po třech měsících. Vždy je ale na místě poradit se s ošetřujícím lékařem, zda už je ve vašem případě vhodná doba.

Zdroj: my.clevelandclinic.org, laurajawad.com, webmd.com, parents.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zavinování dělohy po porodu je nevyhnutelný proces. Jak ho můžete podpořit?

Co obnáší porod císařským řezem a dá se na něj nějak připravit?

Mohlo by se vám také líbit: