Kdy pořídit dítěti tablet?

od Helena Syslová
0 komentář

Tablet pro předškolní dítě nebo dítě mladšího školního věku? Budete-li se ptát ostatních rodičů, dočkáte se jak odpovědi ano, tak odpovědi ne. Část rodičů považuje tento moderní multimediální prostředek za zlo, pro jiné je moderní hračkou a vzdělávací pomůckou. Kdo má tedy pravdu a v jakém věku je vhodné dítěti tablet pořídit? Pravda je vždy někde uprostřed. Při nesprávném použití může tablet v rukou dítěte škodit, při uvážlivém vedení ze strany rodičů může být tablet prospěšný a pracovat s ním mohou i děti předškolního věku. Je samozřejmě potřeba omezit i čas, který dítě s tabletem stráví.

Tablet jako inteligentní hračka

Tablety jsou v módě, a stejně jsou posuzovány jako moderní hračky. Tablety umožňují efektivní poznání nových věcí, použití různých technologií a přispívají k celkovému rozvoji. To však platí jen tehdy, používá-li dítě speciální hry a programy, které ho vedou k rozvíjení vědomostí a dovedností, například postřehu a logiky. S tabletem by předškolní dítě nemělo pracovat samo, při většině činností by s dítětem měl pracovat rodič a kontrolovat ho. V nabídce programů pro předškolní děti jsou například logické hry inspirované pohádkovými nebo seriálovými postavami, poznávačky, písmenkové aplikace a také velmi užitečné logopedické hry, se kterými se dítě nejen učí správné výslovnosti, ale může i kontrolovat vlastní výslovnost. Je potřeba kombinovat hru s tabletem s dalšími druhy vhodné zábavy pro děti.

Tablet2

Sociální kontakt je důležitý

Jedním z důvodů, proč jsou tablety pro menší děti odmítány, je generační rozdíl a neochota přizpůsobovat se novému vývoji. Závažnější však je, že tablet bývá často používán jako pomůcka pro zabavení dítěte, aby si od něj rodiče mohli odpočinout. V takovém případě dochází k odcizování mezi rodiči a dětmi, děti se věnují více tabletu než hraní s vrstevníky a přicházejí tak o sociální kontakt s okolím. Dítě má málo pohybu, sedí většinou dlouhou dobu jinde než u specializovaného dětského nábytku a to rozhodně neprospívá jeho zdraví. To je závažný argument proti pořízení tabletu pro menší děti. Pokud se rodiče nechtějí věnovat dítěti při hře s tabletem, vést a ho a kontrolovat, pak by tablet raději pořizovat neměli.

V jakém věku tablet pořídit

Tablety se dětem pořizují stále v nižším věku. Nelze říci přesně, kdy dítěti tablet pořídit, jedná se o značně individuální záležitost. Záleží na volbě rodičů. Dítě většinou začíná s použitím tabletu rodičů, kde si zahraje některou z her, dožaduje se tabletu znovu, takže rodiče mu pak raději pořídí tablet vlastní. Užívání tabletu je však třeba řídit, pokud bude dítětem využíván účelně a kontrolovaně, měl by mít pozitivní vliv. Dítě však u tabletu nesmí strávit příliš mnoho času.

Mohlo by se vám také líbit: