Nevlastní děti nejsou problém. Jak se s nimi co nejlépe sžít?

od Michaela Romanová
0 komentář
nevlastní děti

Nový partner vždy znamená spoustu radosti a lásky, ovšem komplikace mohou nastat, pokud si začnete s někým, kdo už je rodič a vy stojíte před otázkou, jak vychovat nevlastní děti? Takový vztah je složitý pro všechny, přičemž právě děti tím mnohdy mohou trpět nejvíce. Proto je důležité soustředit se na to, abyste spolu dobře vycházeli.

Mírný začátek

Ještě než nevlastní děti nového partnera poznáte, je dobré, aby je na to předem připravil. I pro ně je to totiž velkou novinkou, se kterou může být těžké se vyrovnat. Vždy proto trvejte na tom, aby děti byly na takovéto seznámení připravené.

Rozhodně není důvod nikam spěchat. Jakmile děti vědí, co očekávat, bude pro ně snadnější přijmout vás do rodiny. Pokud byste přišli neohlášení, děti pravděpodobně udělají vše pro to, aby vás nepřijaly. To mnohdy nepramení z nenávisti či neochoty, ale pouze ze strachu, který je provází v této nelehké situaci.

Společná domácnost

Je rozdíl, zda nevlastní děti vídáte pouze o víkendech jednou za dva týdny, anebo se rozhodnete pro společnou domácnost. Ve druhém případě je to poněkud složitější. Přece jen je to pro děti něco nového, na co si musí zvyknout. Pokud dosud žily pouze s jedním rodičem, není snadné přijmout fakt, že doma teď rozhoduje i někdo další.

Proto se vždy snažte poskytnout dětem dostatek prostoru a hlavně je respektujte. Přijmout nevlastní děti je velmi složité, samozřejmě totiž vyžadují značnou pozornost od svého rodiče, tedy vašeho partnera. Jestliže spolu chcete dobře vycházet, počítejte s tím, že právě děti jsou na první koleji a dostávají tak mnoho pozornosti.

Pozor na napětí

Napětí může v takovémto vztahu vznikat opravdu snadno. Stačí totiž jedno nepochopení a děti to mohou brát jako útok. V tomto období jsou totiž velmi citlivé a je tak třeba na vše jít pomalu. Již od začátku je důležité nastavit si hranice, které by dítě nemělo překročit. Je však třeba vše dobře vysvětlit, aby to pochopilo.

Cílem není narušit mu jeho osobní prostor, jako spíše určit si vzájemné mantinely. Snažte se nebýt příliš kritičtí, partner má možná o vychovávání svých dětí jiné představy než vy. Stále však zůstává rodičem, který je za děti zodpovědný. Nezasahujte proto příliš do výchovy, snažte se spíše určit hranice svého osobního prostoru.

Vyvážené vztahy

Najít řešení, při kterém budete všichni spokojení, je opravdu složité. Zejména v počátcích tak nelze očekávat, že budete spokojená a šťastná rodina. Pro nevlastní děti je to velký zásah, mohou proto reagovat různě. Častou reakcí je ignorace, kterou nelze brát jako něco špatného. Děti si teprve zvykají a může jim tak chvíli trvat přijmout vás.

Nesnažte se dětem zavděčit dárky či benevolentností. Tímto způsobem si jejich přízeň dlouhodobě nezískáte a mohli byste naopak poškodit vztah s jejich rodiči. Jestliže ve vašem vztahu máte vlastní děti i nevlastní děti partnera, celý proces je o to složitější. Snažte se mezi dětmi nedělat rozdíly a chovat se ke všem stejně. Spravedlnost je velmi důležitá, aby se některé z dětí necítilo odstrčené.

Role rodiče

Častou chybou, kterou dospělý vůči nevlastním dětem udělá, je snaha být rodičem. To však rozhodně nefunguje, tedy minimálně do doby, než si získáte důvěru dětí. Zpočátku se proto příliš nezapojujte do výchovy. Různými nároky byste mohli vyvolat odpor u dětí. Jakmile pokazíte začátek, jen stěží získáte u dětí oblibu později. Snažte se proto vystupovat nejdříve spíše přátelsky, s respektem a hlavně pochopením.

Celý proces seznamování se s nevlastními dětmi je velmi složitý. Právě začátek je však nejdůležitější, jelikož předurčí, jak věci budou v budoucnu. Dejte si proto pozor a jděte na věci opravdu pomalu, aby děti měly potřebný čas pro zpracování nové situace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Malý pomocník aneb jak a kdy děti zapojit do domácích prací?

Jak elektronika nepříznivě ovlivňuje naše děti?

 

Mohlo by se vám také líbit: