Malý pomocník aneb jak a kdy děti zapojit do domácích prací?

od Michaela Romanová
0 komentář
práce

Názory kdy a jak zapojit děti do pomáhání v domácnosti, se mezi rodiči různí. Odborníci však radí: Zapojte je do chodu domácnosti co nejdřív. Postupujte ale opatrně, abyste jim domácí práce naopak hned zkraje neznechutili. Peněžní motivace však nebývá považována za dobrou volbu.

Začněte brzy

Jestliže začnete v raném věku dítěte, pak si na domácí práce mnohem lépe navykne. Děti totiž mohou pomáhat již od batolecího věku, kdy zvládnou různé činnosti. Přitom jim to spíš než jako práce bude připadat jako zábava. Mnoho dětí je zvědavých a například při úklidu či vaření pomáhají samy od sebe. Snažte se je v tom podporovat, nikoliv je odhánět. Sice vám úklid zabere o něco víc času, je to však důležité pro rozvoj dítěte a jeho budoucí zapojení do domácích prací.

Přizpůsobení věku

Především volte činnosti úměrné věku dítěte. Díky tomu jej zařadíte do procesů, které zvládne a třeba ho budou i bavit. Proto dítě od malička zapojte do jednoduchých domácích činností. Nebudete ho tak později muset do pomoci nutit. Čím déle to odkládáte, tím méně pomoci s prací v domácnosti poté můžete očekávat. S věkem u dítěte totiž přichází také jakýsi odpor, kdy pomoc začne vnímat spíše jako otravu a nudu, nebude se mu do toho tolik chtít. Proto se snažte hledat činnosti, které může dělat i malé dítě. Usnadníte si tak práci v budoucnosti.

Dva až tři roky

Ačkoliv se tento věk možná zdá jako nedostatečný, i takto malé děti jsou schopné se různě zapojit do domácích prací. Jednou z hlavních činností by měl být hlavně úklid vlastního pokoje. Děti si v tomto věku zvládnou uklidit hračky a knížky na své místo, stejně tak odnést špinavé oblečení. Pomáhat vám mohou také při vyndávání prádla z pračky či vynášení odpadků. Při věšení prádla vám ho pak mohou podávat. Děti v tomto věku zvládnou také přinést plínku, vlhčený ubrousek, či třeba doplnit vodu a krmení vašemu mazlíčkovi. Vše záleží na šikovnosti a odhodlání daného dítka.

Čtyři až šest let

S růstem samozřejmě přicházejí také další schopnosti. Jestliže jste dítě učili domácí práce ještě než dovršilo čtyř let, pak zvládne spoustu různých úkolů. Jedním z nich je například stlaní vlastní postele či zametení podlahy. Pomoci může také při prostírání – utře jídelní stůl a srovná příbory. Děti rády pomáhají také s vyndáváním nákupu z tašky, případně skládají nádobí do myčky. Dejte však pozor na ostré nože a rozbitné nádobí.

Sedm až deset let

Vzhledem k tomu, že v tomto věku už bývají děti školou povinné, zvládnou většinu činností v domácnosti. Proto vám mohou pomáhat s luxováním či třeba údržbou zahrady. Samostatně si připraví svačinu do školy nebo dokáží pomoci při vaření. Většina dětí v tomto věku také uklidí nákup či umyté nádobí z myčky. S vaší pomocí v podstatě takto staré dítě zvládne spoustu každodenních činností, přičemž řadu z nich i bez dohledu.

Jedenáct let a starší děti

Od jedenácti let věku už je dítě připravené a samostatné na téměř veškeré domácí práce. Neměl by mu tedy činit problém ani větší úklid, jako je například vyčištění koupelny či úklid kuchyně včetně mytí nádobí. Zvládne i složitější práce na zahradě, třeba odhrabat sníh. Zvládnout by mělo i samostatně naplnit a zapnout pračku. V tomto věku pak není problémem ani příprava vlastní svačiny, vaření a pečení jednodušších jídel nebo třeba venčení psa. V určitých případech už na krátkou chvílí může také pohlídat svého mladšího sourozence.

To, jak moc má dítě doma pomáhat, záleží pouze na vás. Je dobré svou ratolest zapojit od nízkého věku. Ovšem myslete na to, abyste dítě zbytečně nezatěžovali. Důležité je, aby se dítě postaralo o svůj pokoj a zvládlo určité činnosti v běžné domácnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je vaše dítě rozmazlené?

Hra jako metoda a forma výchovy

 

Mohlo by se vám také líbit: