O látkové pleny je potřeba pečovat

od Helena Syslová
0 komentář

Jednorázové plenkové kalhotky jsou velice pohodlné pro rodiče, ovšem nemusejí být tím nejpohodlnějším pro miminko a už vůbec nejsou příznivé pro životní prostředí. Po velkém rozšíření používání moderních jednorázových plen přichází zpět doba plen látkových, ovšem v podstatně modernějším provedení. Jejich hlavními znaky jsou pohodlí, nízká cena a příjemný pocit dítěte. Péče o ně je mnohem jednodušší, než v dobách dávno minulých – není potřeba je žehlit a snadno se perou.

Moderní látkové pleny se vracejí postupně

Protože látkové pleny jsou nejekologičtějším způsobem péče o miminko, podporují jejich používání vyspěle západní státy a výrobci se snaží o to, aby plenkové systémy byly komplexní, ekologické a vysoce komfortní pro uživatele. Svou oblibu tak získávají látkové pleny znovu i u nás. Jak odborníci, tak část rodičů se drží zásady, že materiál látkových plenek je pro děti vhodnější – bavlna je neškodná a nedráždivá. Jednorázové plenky obsahují chemické látky, které při delším používání mohou způsobovat obtíže, parfemace dráždí a přehřátí může mít negativní vliv na vývoj chlapeckých pohlavních orgánů.sio-complete-petit-lulu-ruzove-bubliny-fialove

Kolik látkových plen pořídit

Rozhodli jste se pro používání látkových plen? Řešíte problémy, které s tímto rozhodnutím souvisejí? Začněte tím, že si zakoupíte odpovídající počet plenek, budete tak moci využít také množstevních slev a ekonomických balení. Navíc tak budete pleny šetřit. Máte-li pouze tolik plenek, aby vám stačily od jednoho praní k druhému, počítejte s velmi rychlým opotřebením a nutností rychlejší obnovy než je obvyklých 6 – 9 měsíců. Ideální počet plen je mezi 20 – 40 kusy, záleží na tom, jak často budete prát. U novorozenců, kteří vyžadují častější přebalování, počítejte s vyšším počtem. Také noční pleny jsou dobrou volbou.

Praní a četnost přebalování

Látkové pleny jsou formou investice, o kterou je potřeba pečovat. Dodržujte návody k údržbě, které uvádí výrobce. Bělidla a nevhodné prací prostředky nebo dezinfekce dokážou pleny zcela znehodnotit. Většinou vystačíte s klasickým dětským pracím prostředkem. Perte denně nebo jednou za dva dny, při delších intervalech riskujete rozšíření plísní a bakterií. Plenky je potřeba vyměňovat v intervalech 2-4 hodin, jinak riskujete podráždění citlivé dětské pokožky. Samozřejmě je nutná pravidelná kontrola stavu plenek. Ideální je i kombinace s plenkovými kalhotkami.

Mohlo by se vám také líbit: