Podpořte talent a nadání vašich dětí

od Kachlíková
0 komentář

Každé dítě v něčem vyniká, jen je třeba toto nadání odhalit. Proto je dobré nabídnout dítěti a vyzkoušet co nejvíce druhů činností. Nakupte pastelky, barvy, plastelínu, pouštějte hudbu, s ní  nabídnete dítěti  možnost tančit a zpívat, kupte nějaký hudební nástroj, třeba xylofon, bubínek, pianko. Ukažte mu různé sporty s nářadím i bez něj nebo aktivity, při kterých si všimnete zručnosti, např. vyšívání, keramiku, tvoření modelů apod.

Hodně z toho můžete zkusit doma, bez vynaložení vyšších finančních částek. Ale třeba kroužky, tréninky, nákup potřebného vybavení, už se bez menší investice neobejdou. Proto bychom měli nejdříve alespoň z části prověřit, jestli má dítě pro danou věc předpoklad, baví ho, je zapálené. K tomu jsou dobré zkušební, vzorové, otevřené hodiny, na které je možno přijít se podívat.

Syn od kamarádky chtěl velmi, skutečně velmi chodit na fotbal. Po dlouhém váhání svolila a vzala syna do tělocvičny, kde probíhal zápis nových zájemců. Když trenér jejímu synovi přihrál, vůbec nereagoval. Trenéra se styděl, nechtěl mluvit, chtěl pryč. Přestože do tělocvičny chodí s matkou jednou týdně již přes dva roky a prostředí mu není cizí, na tréninky si nakonec ještě netroufnul. Bylo mu 5,5 let.

Nepromeškejte správný čas

Často rodiče promarní nadání dítěte tím, že mu nevěří. Nevěří, že by u dané činnosti vydrželo tak dlouho, aby z toho “něco bylo“. Nechce se jim utrácet za brusle, aby jejich dcera chodila do krasobruslení, je přece tak drobná, jistě by nevydržela… Nechtějí synovi koupit hokejovou výstroj, přestože s hokejkou běhá v létě, v zimě. Děti se aktivně začnou věnovat své vysněné činnosti až si na ni vydělají na brigádě a to pak mají hodně co dohánět své mladší kolegy, kteří trénují již několik let.

Investujte do dětí, pokud můžete. I kdyby u dané činnosti nevydržely, můžete potřebné vybavení prodat přes bazar. Sice na tom něco “proděláte“, ale umožníte jim zkusit to, co si přejí. Také vás nepotkají výčitky dítěte, že kvůli vám není tím, čím chtělo být, a vy sám si také nebudete nic vyčítat.

Za úspěchy dítě chvalte, oceňte píli, snahu a povzbuzujte. Choďte se alespoň občas podívat na trénink, aby dítě vidělo, že vás zajímá, jak se mu daří. A co se zápasů a vystoupení týče, na těch je vaše účast dá se říct povinná. Dítě velmi zklame a oslabí, když vás neuvidí v hledišti nebo mezi posluchači.

Mohlo by se vám také líbit: