Poprvé do školy

od Helena Syslová
0 komentář

První školní den očekávají s napětím nejen děti, ale i rodiče. Jedná se o velmi důležitý bod v životě celé rodiny, dítě se začíná vydávat vlastní cestou a ani rodiče, ani dítě nevědí, co tato cesta přinese. Proto je důležité začít se včas připravovat na tuto velkou životní změnu a snažit se ji dítěti co nejvíce ulehčit tak, aby byla co nejméně stresující a dítě do nového prostředí a další etapy svého života vykročilo úspěšně.

Odloučení je potřeba nacvičit

Školní návyky můžete cvičit i doma. Začněte právě separací. Když se malé dítě odlučuje od matky, bývá to pro něj značně traumatický zážitek. Proto si již od malička musí zvykat na krátkou a občasnou nepřítomnost rodičů. Tento návyk oceníte zvláště tehdy, musíte – li dát sítě do školky. Dítě díky separaci poznává okolní svět a rozšiřuje si sociální kontakty. Na školu si pak můžete i hrát s nejrůznějšími hračkami a panenkami, můžete používat i předměty, se kterými se pak dítě ve škole skutečně setká – ať se již jedná o školní batohy, potřeby na svačinu, kreslicí potřeby, penály a další.

product-419615-detsky-batoh-popular-backpack-fiona

Nepodceňte společné pořizování školní výbavy

Školní výbavu pořizujte s dítětem společně. Je dobře, když je budoucí školák zvědavý, zkoumá, jak pomůcky fungují, ptá se na zacházení a účel a sám se zajímá. Společně zakupte školní tašku, penál, drobnosti, jako je prostírání nebo krabička na svačinu. Přirozeným způsobem tak budoucí školák zjišťuje, není jen pasivním příjemcem informací. Zvyšuje se i jeho sebedůvěra, dítě spolupracuje, komunikuje a rozvíjí své sociální dovednosti. Naslouchejte dítěti, jednejte v klidu a s úsměvem, buďte vlídní. Dítě bude cítit vaši podporu a ochranu, ale současně mu poskytněte i dostatečnou míru volnosti a svobody. Nezatěžujte dítě přílišným množstvím povinností, školák se nestává okamžitě dospělým a zodpovědným.

Ke školní docházce pozitivně

Pozor na negativní přístup ke škole – nevyjadřujte se o školní docházce špatně ani vy, ani další příbuzní. Dítě by tak mohlo zaujmout negativní postoj ještě před vstupem do školy. Hodně s dítětem čtěte, povídejte si s ním – a zahrňte i školní tematiku. První školní den připravte jako oslavu – slavnostně přistupujte i k dětskému oblečení, doprovodu a následnému rozhovoru o prožitcích prvního dne, který může zásadně ovlivnit i další školní docházku. Snažte se v dítěti vzbudit dojem, že škola je běžnou součástí života.

Mohlo by se vám také líbit: