Snižování horečky

od Kachlíková
0 komentář

Horečka dokáže pořádně potrápit děti a vyděsit rodiče. Zvláště tehdy, když přesáhne 39°C a stále stoupá. Měli bychom mít proto již před porodem nakoupeny léky na snižování teploty. Nejlépe dva druhy, jeden paracetamolový přípravek a jeden přípravek s ibuprofenem.

Jak je to s teplotou

Průměrná tělesná teplota je u každého jiná, ale pohybuje se od 36,5 – 37,0°C. Mírně zvýšená je teplota mezi 37,0 – 38,0°C. Za lehkou je považována horečka v rozmezí 38,0 – 39,0°C. Vysoká horečka je nad 39,0°C.

Nezpomínejte, že pokud měříme teplotu v konečníku nebo ústech, odečítáme 0,5°C, takže pokud v konečníku naměříme 39,5°C, teplota po odečtu je 39°C.

Kdy začít se snižováním teploty

Aby si dítě budovalo imunitu a tělo se umělo bránit, neměli bychom podávat žádné léky pokud teplota nepřesáhne 38,0°C. Nabízíme často pití a teplotu kontrolujeme měřením. Až při vyšší teplotě podáme léky na snižování teploty, tedy Paralen, Panadol nebo Nurofen. Lék můžeme znovu podat po 6 – 8 hodinách 3 – 4x za den.

Některé děti nesnáší sirupy na snižování teploty a vyzvrací je, proto jsou vhodné čípky. Pokud se dítě pozvrací po delší době než 10min. od podání léku, je považován za vstřebaný.

Při vysokých horečkách můžeme léky střídat častěji. Musíme ale dbát na správné střídání. Paralen a Panadol mají stejnou účinnou látku. Nemůžeme je tedy spolu střídat po menší než 6 – 8 hodinových intervalech. Proto mějte v lékárničce i Nurofen, ten má jinou účinnou látku a můžete ho prostřídat s Paralenem nebo Panadolem již po třech hodinách.

Zábaly

Nepříjemné, ale velmi účinné jsou zábaly. Pokud je teplota vyšší, než 39,5°C, můžeme udělat zábal. Již není doporučováno dělat zábaly celého těla, tak jak si to možná pamatujete z vašeho dětství. Způsobují velký šok.

Dítěti chladíme plenou namočenou ve studené (ne ledové) vodě čelo, zápěstí a kotníky. Pokud jsou ruce a nohy studené, zábal neděláme! Ten můžeme provést až po zahřátí končetin.

Zábaly vyměňujeme po pěti minutách. Dítě nepřikrýváme, aby se nezapařilo. Teplota se snižuje právě odpařováním a sáláním tepla. Pokud je teplota extrémní, sahá ke 40°C, můžeme přiložit zábal i na prsa (od konce žeber po podpaží), nechladíme bříško! Teplotu kontrolujte často, ideálně po 10-15 minutách. Zábaly provádíme až do klesnutí teploty na 38,5°C.

Horečku pomáhá snižovat i čaj z lipových květů a květů černého bezu.

Vysoká horečka je u malých dětí velmi častá. Pokud teploty nepřejdou po třech dnech, vyhledejte lékaře. Při vysokých horečkách je lepší navštívit lékaře následující den.

Mohlo by se vám také líbit: