Tresty vynechejte, raději motivujte

od Kristýna Kubátová
0 komentář

Výchova dětí se proměňuje relativně rychle. To, co našim babičkám připadalo jako naprosto běžný trest, je dnes považováno téměř za týrání. Obrovské rozdíly vysledujeme i napříč státy Evropy a světa jako celku. Někde je dětem nechávána naprostá svoboda od útlého věku a je spoléháno na jejich vlastní rozum. Naproti tomu stojí společnosti, kde se o děti staráte opravdu celý život a řídíte každý jejich krok. V tomto článku se zaměříme na trest a motivaci. Co je nejefektivnější?

Každé dítě je originál

Můžete si přečíst desítky knih o výchově dětí, a přesto žádná nemusí přinést požadované výsledky. Některé děti jsou od přírody andílci a jiné ďáblíci, někdy se nechají formovat a jindy jsou samorosty, se kterými nepohne ani stádo. Přesto má výchova dětí v každé rodině jeden společný prvek. Tím je metoda cukru a biče. Když je to potřeba, tak trestáme, jindy motivujeme. Je ovšem důležité nalézt tu správnou cestu a efektivní přístup.

Opakovaný vtip přestává být vtipem a stejně tak přestává být efektivní pohlavek, který je používán příliš často. U dětí, které mají velmi tvrdou výchovu, a jejich rodiče nejdou pro tvrdší vyjádření názoru daleko, se rychle vypěstuje proti tomuto přístupu ochrana. Samozřejmě je pohlavek bolí stejně, ale již pro ně není výraznějším výchovným prostředkem. Naše tělo a mysl jsou uzpůsobeny k tomu, aby si lépe pamatovaly především příjemné zážitky. Na fyzickou i psychickou bolest zapomínáme a od tohoto faktu by se měl odrážet přístup k výchově.

Už zase za pět?!

Škola je pro děti často velmi stresující. V mnoha případech vůbec nejde o učení, ale o sociální interakce s ním spojené. Pokud v nějakém předmětu vaše ratolest neexceluje, tak je lepší dohlížet na jeho přípravu a pomocí motivace ho povzbudit k úspěchu, který bude pouze jeho zásluhou. Pokud rodič reaguje na neúspěch dítěte impulzivně a doprovodí ho trestem, tak si často neuvědomí negativní důsledky tohoto činu.

Mohlo by se vám také líbit: