Jak řešit zánět středního ucha u dítěte a jak mu předcházet?

od Michaela Romanová
0 komentář
zánět středního ucha

Zánět středního ucha je poměrně nepříjemný a u dětí může být i nebezpečný. Je třeba jej včas rozpoznat a začít s léčbou. Toto onemocnění mívají nejčastěji děti v předškolním věku, zřídka se může zánět středního ucha objevit i u dospělých.

Zánět středního ucha je nejčastěji léčen antibiotiky. Vzhledem k tomu, že se ale onemocnění může opakovaně vracet, je dobré děti preventivně chránit. Nebo je zkusit léčit i jinak než právě antibiotiky, jejichž časté užívání není vhodné. V některých případech je ale nutné dokonce propíchnutí ušního bubínku, což může být pro děti traumatizující zážitek. Jak tedy zánět středního ucha rozpoznat a následně léčit?

Z nachlazení se může vyklubat vážnější problém

Nachlazené jsou malé děti poměrně často, zvláště pokud navštěvují mateřskou školku nebo se pohybují v jiném kolektivu dětí. Právě z nachlazení se dost často vyklube zánět středního ucha. Poznat jej můžete docela snadno, jde totiž o onemocnění, které se nejčastěji spojuje s nemocemi horních cest dýchacích. Je třeba ještě dodat, že rozeznáváme dvě formy tohoto onemocnění, akutní zánět středního ucha a chronický zánět středního ucha. Rozpoznat se od sebe dají příznaky.

  • U akutního zánětu středního ucha se objevuje vysoká teplota, dítě se obvykle drží za ucho, nespí na boku.
  • V noci navíc bývají projevy nemoci ještě silnější, takže dítě nemůže spát, budí se, pláče a je podrážděné.
  • Objevit se pak mohou i problémy s rovnováhou, dítě špatně slyší, má ucho zalehlé, objevit se může pískání, praskání či šumění v uších.
  • Pokud dítku také z ucha začne vytékat tekutina, je jasné, že se jedná o zánět.
nemoc

Akutní zánět středního ucha doprovází vysoké teploty. (foto: 123RF)

Právě vytékání tekutiny z ucha patří k dalším častým příznakům nemoci. Ucho a jeho okolí pak může být i viditelně oteklé. Naopak u chronického zánětu není průběhem nemoci ani horečka či bolest uší, objevuje se spíše jen pocit pálení uší. Na chronický zánět středního ucha je ale třeba nahlížet jako na vážnější problém, často totiž může končit u dětí nedoslýchavostí.

Jak zánět středního ucha léčit?

Pokud se jedná o děti, je vždy nutné zajít k lékaři, který dítě vyšetří a posoudí jeho stav. Tento stav se může léčit několika způsoby, často je nutné nasazení antibiotik. Někdy postačí ušní kapky a obklady na ucho, v nejhorším případě se musí nechat dítěti propíchnout bubínek.

Je třeba si uvědomit, že neléčený zánět středního ucha může mít za následek až ztrátu sluchu, dále pak může neléčený zánět způsobit zánět mozkových blan, protrhnutí bubínku, zánět kostí za uchem nebo obrnu lícního nervu. Jakmile tak u svého dítka symptomy zpozorujete, zajděte s ním k lékaři a o postupu léčby nechte rozhodnout jeho.

Rady, jak dítěti ulevit

I přes lékařskou péči chceme vždy dítěti co nejrychleji ulevit. Na to existuje několik tipů, navíc se tak můžete mnohdy vyhnout nasazení antibiotik. Na ucho je třeba podávat studené zábaly.

  1. K uchu se přiloží mokrý hadr, ručník nebo pytlík se zmrazenou zeleninou omotaný látkou.
  2. Po přiložení na ucho je třeba obklad převázat čistou a suchou látkou, plenkou či utěrkou.
  3. Obklad by měl být na uchu jen po dobu deseti minut.
  4. Dítě by pak mělo dostávat i léky na tišení horečky a bolesti.

Je dobré zajistit, aby v pokoji, kde dítě spí, nebylo přetopeno a pokud to jde, je lepší vzduch v místnosti jakkoliv zvlhčovat.

Jak se nemoci vyhnout?

Zánět středního ucha je opravdu bolestivým onemocněním, které pro děti může mít i dlouhodobé následky, prevence je tak na místě. První možností je očkování proti pneumokokům, určitě pak dítěti nezapomínejte v chladném nebo větrném počasí dávat čepici.

I nám rodiče vštěpovali od mala, abychom nosili čepici a šálu. A to právě proto, aby nás ochránili před zánětem středního ucha.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zánět močového měchýře u dětí nepodceňujte

Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo

 

Mohlo by se vám také líbit: