Aloe vera je právem považovaná za zázračnou rostlinu. A i kdyby se mohlo zdát, že je náročná na péči, není to tak. Naopak je její pěstování velice snadné. Stačí ostatně jenom vědět, jak na to. A s tím vám poradíme.
Aloe vera je rostlina, která se k nám dostala z dalekého Arabského poloostrova. I když je pravdou, že její původ není stoprocentně potvrzený. Co ale víme s jistotou, je, že se tato dužinatá rostlina dostala do celého světa. Dnes se pěstuje prakticky všude, čemuž se nelze divit – jedná se o zelený zázrak, který ulevuje nejen od popálenin a akné.
Ať už ji chcete pěstovat díky jejímu obsahu vitaminů a minerálních látek nebo jen proto, že se vám její vzhled líbí, je načase si prozradit, jak na pěstování aloe vera.
Ze semen nebo ze sazenice
Pěstování aloe vera není žádný oříšek. Na začátku máte dokonce na výběr – můžete si zvolit, jestli budete pěstovat rostlinu ze sazenice nebo jestli upřednostníte semínka. Pokud však chcete těžit ze síly rostliny brzy, doporučujeme zvolit první možnost, a sice pěstování ze sazenic.
Sazenice jsou běžně k dostání v nejednom obchodě se zahradnickými potřebami či květinami. Ať už si ale koupíte rostlinu z hobby marketu nebo od drobného zahradníka, vždy rostlinu přesaďte hned po příchodu domů. Nikdy nevíte, v jakém substrátu rostlina vyrůstá a jestli jí vůbec vyhovuje. Nejednou se stalo, že rostlina uhynula do pár dnů, pakliže ji pěstitel nechal v původním substrátu, v němž ji koupil.
Proto to první, co udělejte po příchodu z obchodu, je přesazení rostliny. Aloe vera se zpravidla sází do vhodné půdy, která je tvořená pískem a rašelinou.
Dostatek světla a tepla
Není tajemstvím, že aloe vera je teplomilná rostlina. Proto pokud se pouštíte do pěstování aloe vera, doporučujeme jí teplo dopřát společně se světlem. Potřebuje dostatek světla, také slunce. Dejte si však pozor na rosení – pokud zrovna svítí sluníčko, neroste. Listy rostliny by to mohlo nenávratně poškodit. Pokud na rostlinu prakticky neustále svítí slunce, také to není zrovna dobře. Raději ji nechte na sluníčku pár hodin, poté ji dejte na méně slunné, leč stále světlé stanoviště.
Co se týče zmiňovaného tepla, aloe vera by neměla být v místnosti, kde je chlad. Je však pravdou, že i když mluvíme o teplomilné rostlině, dokáže zvládnout i teploty těsně pod bodem mrazu.
Jak je to se zaléváním?
Velkým oříškem při pěstování prakticky každé pokojové rostliny je zálivka. Zálivka závisí vždy na ročním období. Zatímco v létě se rostlina zalévá častěji, v zimě se aloe vera zalévá jen zřídkakdy – prakticky jen v okamžiku, kdy její substrát ztratí svou vlhkost. Většinou nepotřebuje častější zálivku než jednou za dva týdny.
Je velice zajímavé, že si rostlina sama řekne, kdy chce pít. Když se začne různě kroutit a její listy se ztenčí, potřebuje více vláhy. Proto rostlinu pozorujte – ovšem nejen aloe si umí říct, co zrovna potřebuje nebo jak se v danou dobu cítí.
Aloe vera a zdraví
Jak již bylo zmíněné, aloe vera je považovaná za zázračnou rostlinu. Tomu se nemůžeme divit, vždyť umí kupříkladu zatočit s akné nebo pomáhá při spáleninách. To jsou ovšem známá fakta. Tím však výčet jejích zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí. Co dalšího umí tahle dužinatá rostlinka s drobnými ostny na listech?
Upevňuje imunitní systém i hojí záněty
V současné době se musíme snažit o to, aby byl imunitní systém pevný jako rytířské brnění. Virus i bakterie nás atakují ze všech stran. Naštěstí existuje aloe vera, což je rostlina posilující imunitní systém. Kromě toho umí efektivně hojit záněty.
Proti žaludečním potížím
Aloe vera je rostlina, která také pomáhá i od mnoha žaludečních potíží. Konkrétně umí ulevit od problémů s trávením, navíc odstraňuje řadu dalších žaludečních obtíží. Obsahuje totiž potřebné aminokyseliny, antioxidanty i enzymy a steroly čili hromadu zázračných látek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Když se z miminka stává batole
Když nejste doma, váš pes zlobí. Co s tím? Dejte svému mazlíčkovi, co si zaslouží!