Bylinkové mastičky mají obrovskou sílu i tradici, a přitom není vůbec těžké si je doma připravit. Pomohou pak na řadu neduhů a při správném skladování je doma můžete mít po celý rok neustále po ruce. Z jakých jarních bylinek si léčivé mastičky připravit a jak na to?
Na jaře se probouzí příroda. Všechno začíná růst, zelenat se a kvést a samozřejmě je to také období, kdy můžeme ve volné přírodě začít sbírat jarní bylinky. Bylinky je možné užívat různě, hodí se na přípravu čajů, odvarů, můžeme je užívat vnitřně i zevně, a to v sušené i čerstvé podobě. Nebo si z nich připravit domácí léčivé mastičky.
Léčivá kopřivová mast
Kopřivy patří mezi nejznámější jarní bylinky. Sbírají se zejména mladé kopřivy, a to hlavně na čaj. Po usušení můžete kopřivy vhodně uložit do temna a sucha a připravovat si léčivý čaj po celý rok. Ovšem léčivou sílu kopřiv můžete využít i jinak. Kromě popíjení bylinkového čaje z kopřiv, můžete zkusit i kopřivovou mast, která výborně účinkuje na ekzémy, lupénku, vyrážky, atopický ekzém, akné, suchou pokožku vlasů a lupy, využít ji lze i při zánětech žil, při problémech s bércovými vředy nebo křečovými žílami.
Rovněž skvěle zabírá při bolestech kloubů, zad nebo revmatismu. Kopřivovou mast je možné používat dle potřeby, postižená místa můžete potírat pravidelně, mast se může nechat působit pro zvýšení účinku i přes noc.
Jak vyrobit kopřivovou mast
Pro rychlou a snadnou výrobu kopřivové masti budete potřebovat 250 g kokosového oleje a tři hrsti řádně omytých čerstvých kopřiv.
- Kokosový olej nechte rozpustit ve vodní lázni, poté jej přelijte opatrně do mixéru.
- Přidejte kopřivy a vše rozmixujte.
- Mast pak už jen stačí přecedit přes čisté plátýnko a můžete ji vlít do připraveného a čistého kelímku.
Zkusit ale můžete i jiný způsob výroby masti z kopřiv. Rovněž lze použít kokosový olej, ale nahradit jej můžete i jiným tukem, například tradičním sádlem. Z vepřového sádla mastičky vyráběly již naše babičky a výborně pomáhají. Opět budete potřebovat 250 g tuku a tři hrsti kopřiv, které ale tentokrát musíte najemno nasekat.
- Ve vodní lázni pak stačí tuk rozpustit, připadat kopřivy a vše nechat mírně pobublávat asi tři hodiny na plotně.
- Po stažení z plamene se nechají kopřivy v tuku naložené minimálně po celou noc.
- Ráno je třeba vše opět rozpustit a zahřát ve vodní lázni a pak přecedit přes plátýnko, gázu nebo punčochu.
Hojivá pampelišková mast
Pampelišky jsou symbolem jara a z květin se objevují na loukách mezi prvními. Pampelišky jsou nejen krásné na pohled, ale také mají skvělé léčivé účinky. Z pampelišek se vyrábí například domácí med, sirup, ale také mast. Pampelišková mast působí hojivě, použít ji můžete na popraskanou kůži, na drobná poranění a výborně zvláční rty. Pokožku navíc vyhladí. Pampelišková mast se také hodí na bolesti pohybového aparátu, lze ji využít i při masážích.
Jak vyrobit pampeliškovou mast
Opět je to velmi jednoduché. Potřebovat budete hrst čerstvých pampeliškových květů, lžičku včelího vosku a čtyři polévkové lžíce bambuckého másla.
- Ve vodní lázni nejprve rozpusťte lžičku včelího vosku a k rozpuštěnému vosku přidejte bambucké máslo.
- Pak můžete přidat hrst pampelišek a vše nechte chvíli pozvolna na mírném plamenu ohřívat asi půl hodiny.
- Mast je potřeba během ohřívání pravidelně míchat.
- Po odstavení z plamene mast přeceďte přes čisté plátýnko a přelijte do čistého kelímku.
Výroba mastiček z jarních bylinek je opravdu jednoduchá. Tak se vydejte ven na procházku a bylinky si nasbírejte. Domácí mastičky jsou k nezaplacení a jistě jejich účinky oceníte.
Autor: Michaela Romanová
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Když vaše miminko trápí opruzeniny: Jak pečovat o jemnou dětskou pokožku?
Nejlepší kosmetika pro vaši pleť? Ta bio z přírody