Čerstvě narozené miminko si hravě vystačí s přísunem mateřského či umělého mléka a žádnou další stravu nepotřebuje. S přibývajícím věkem je ale vhodné k mléku přidávat příkrmy, jednak kvůli nasycení dítěte, ale také jako prevenci proti alergiím na určité suroviny. Kdy je ten správný čas, a co může dítě vlastně jíst?
Kdy je čas začít s příkrmy
Začínat s příkrmy by mělo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dítě v šesti měsících, výjimečně pak již od čtvrtého měsíce, pokud jeví známky hladu nebo málo přibírá na váze.
Čím začít přikrmovat?
První příkrmy by měly být ideálně zeleninové, přičemž začínejte vždy s jedním druhem zeleniny. Nový druh zeleniny podávejte až po třech dnech, kvůli případné negativní reakci organismu dítěte (alergie, průjem). Začít můžete například mrkví, brokolicí nebo dýní, a přidávat postupně brambor, kedlubnu či hrášek. Vše je potřeba uvařit do měkka bez jakýchkoliv dochucovadel včetně soli a následně rozmixovat či rozmačkat s trochou vyvařené vody, tak aby vznikla hladká kaše. Případně můžete příkrm koupit. Kromě zeleniny můžete u půlročního dítěte podávat také nemléčnou kaši. Není ale třeba dělat velké zásoby. Počítejte s tím, že při prvních pokusech o krmení dítě nesní více, než dvě polévkové lžíce.
Kdy lze začít přidávat další potraviny?
Po třech až čtyřech týdnech zeleninových příkrmů můžete začít přidávat maso nebo vaječný žloutek. Obojí samozřejmě dostatečně tepelně upravené. Maso je ideální hovězí, králičí, kuřecí či telecí. Do jedné dávky zeleninového příkrmu vystačíte s polévkovou lžící masa (asi 20 g). Pokud dítě snáší maso-zeleninové příkrmy, můžete zavést druhý příkrm – ovoce. Opět podávejte nejprve každý druh samostatně, a nový druh zavádějte po třech dnech. Ovoce oloupejte, poduste, a následně rozmixujte či rozmačkejte. Například banán ale stačí pouze rozmačkat.
Od 8. měsíce pak může dítě také kvalitní bílý jogurt, od 9. měsíce červenou čočku, rýži či těstoviny. S těmito potravinami by si pak dítě mělo vystačit do jednoho roku.